Rodziny wychowujące więcej dzieci dotknięte są poważnymi problemami finansowymi i najbardziej narażone są na ubóstwo – wynika z danych GUS zawartych w publikacji „Warunki życia rodzin w Polsce”.
Na ubóstwo narażeni są najmłodsi głównie z rodzin wielodzietnych. Dane GUS porażają. Wynika z nich na przykład, że ponad pół miliona dzieci nie dojada. Ich rodziców nie stać, by „zapewnić im przynajmniej w co drugi dzień posiłek z mięsa, drobiu, ryby lub odpowiednika wegetariańskiego”. Nie stać ich także, by „przynajmniej kilka razy w tygodniu kupić im świeże owoce lub warzywa”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wielu rodziców nie ma też pieniędzy za zakup podręczników szkolnych. 450 tys. dzieci nie ma wszystkich książek wymaganych przez szkołę.
Ubóstwo dotykające rodziny staje się powoli przyczyną problemów zdrowotnych wśród dzieci. Wielu rodzin nie stać na wizyty u dentystów (600 tys. dzieci) czy specjalistów (530 tys. dzieci). To zapewne jedna z przyczyn tego, że blisko 90 proc. dzieci ma próchnicę.
Wielu rodziców nie stać też na opłacenie przynajmniej raz w roku tygodniowego wypoczynku dla dzieci.
W sumie aż 8,9 mln dzieci w wieku 0-24 lat „na utrzymaniu” rodziców żyje w niedostatku lub biedzie. Na biedę narażone są najbardziej rodziny wielodzietne GUS wskazuje, że w skrajnej nędzy (poniżej tzw. minimum egzystencji) żyje blisko 10 proc. rodzin wychowujących troje dzieci i aż 26,6 mających ich czworo lub więcej.
Źródło: rp.pl
ged