29 kwietnia 2024

Gwara podhalańska kolejnym językiem regionalnym? Ekspert: to możliwe

(Szczyt Giewontu wraz z krzyżem. FOT.:Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Nie ma przeszkód, aby gwara górali podhalańskich stała się językiem regionalnym. Ta mowa jest faktycznie żywa i włada nią około 100 tys. osób – ocenia dr Artur Czesak, dialektolog, leksykograf i członek Rady Języka Śląskiego. Jak podkreśla, na przeszkodzie stoi jedynie fakt, że obecnie brakuje oddolnego ruchu, który by o to zabiegał.

„Jeżeli chodzi o gwarę podhalańską, to mamy nie tylko osoby władające tym językiem, ale i bogatą literaturę, poezję, sztuki teatralne, a nawet przykłady fragmentów Pisma Świętego i dzieł literackich. Sam Stanisław Witkiewicz już w drugiej połowie XIX wieku pisał gwarą góralską, wielkim orędownikiem góralszczyzny był ks. Józef Tischner. Na Podhalu są wszystkie czynniki, aby gwara góralska mogła stać się językiem regionalnym” – powiedział dr Czesak.

Jak dodał dr Czesak, nie ma bariery językowej między literacką polszczyzną, a góralszczyzną. Dialektolog podkreślił, że „język górali podhalańskich da się podnieść do rangi języka regionalnego, ale moim zdaniem, to nie może być narzucane z zewnątrz, odgórnie, tylko powinien być to ruch oddolny”.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak dodał, w Polsce mamy pewne zaniedbania ze strony państwa, bo w ustawie o języku polskim jest mowa o przeciwdziałaniu zanikaniu gwar regionalnych.

W piątek parlament zagłosował za wpisaniem języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Za przyjęciem zmiany ustawy głosowało 236 posłów, przeciw było 186, a 5 się wstrzymało.

Komentatorzy zwracają uwagę, że dążenia grup mniejszościowych do uznania wyższego statusu regionalnych gwar oznacza również wzrost nastrojów separatystycznych i niesie ze sobą ryzyko uderzenia w unitarność narodu polskiego. Jak przekonuje dziennikarz i publicysta Piotr Semka, uznanie gwary śląskiej za język regionalny to pierwszy punkt. „Później zostanie postawiony postulat uznania go za język mniejszości narodowej, a samych Ślązaków – za osobny śląski naród. Aktywiści ślązakowscy będą się przy tym powoływać na ustawodawstwo europejskie” – przekonuje.

Semka zauważa, że działacze Ruchu Autonomii Śląska bardzo dokładnie studiują poczynania autonomistów katalońskich czy baskijskich. „Będą teraz dążyć do zdobycia finansowania, na przykład poprzez wprowadzanie nauki języka śląskiego i historii Śląska – historii, w której Śląsk nie będzie mieć nic wspólnego z Polską” – dodaje.

Źródło: PCh24.pl / PAP

PR

„Trendem cywilizacyjnym jest absolutny kult każdej inności”. Piotr Semka o postulatach ślązakowców i zagrożeniach dla Polski

 

Gwara śląska językiem regionalnym. Sejm przyjął ustawę

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram