Polityka nastawiania muzułmanów przeciw katolikom przyniosła efekt. W Gwinei wyznawcy Allaha zaatakowali katolików, którzy chcieli przygotować kościół do zbliżających się świąt Wielkanocnych. To nie wystarczyło. Islamiści podpalili świątynię.
W piątek rano 31 marca w Dabadou wchodzącym w skład gminy Balandou doszło do konfliktu i starć między katolikami, którzy w towarzystwie biskupa Emmanuela Félémou przyszli posprzątać kościół i jego otoczenie, przygotowując go do obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.
Wesprzyj nas już teraz!
Nie podobało się to lokalnym muzułmanom podważającym legalność własności Kościoła katolickiego do świątyni i Centrum Formacji Jana Bosko mieszczącego się w dawnych budynkach szkoły nauczycielskiej. Wyznawcy Allaha napadli na katolików raniąc 12 z nich. Ucierpiał też kierowca biskupa. Na tym się nie skończyło. W nocy z piątku na sobotę muzułmanie podpalili kościół.
Zebranie katolików do zrobienia porządku w świątyni i jej otoczeniu zostało zatwierdzone przez gubernatora, wiceprefekta i mera.
Zdaniem biskupa dużą winę za konflikt między muzułmanami i katolikami, ponosi lokalny prefekt. – To zdarzyło się po raz pierwszy, nigdy czegoś takiego nie widziano. Jestem biskupem Kankan od 10 lat. Wszystko zaczęło się w roku ubiegłym wraz z utrzymywanym przez prefekta zamieszaniem, by przeciwstawić chrześcijan muzułmanom. Ponieważ jednym razem mówi on, że teren w Dabadou należy do Państwa, a innym razem twierdzi, że jest on własnością Kościoła katolickiego. Wszyscy przecież wiedzą, że należy on do Kościoła katolickiego, co potwierdził nawet szef Państwa w czasie ostatniej swojej wizyty w Kankan (…). Mówię wam jasno, że Aziz Diop (prefekt) nie jest człowiekiem pokoju, bo nie mówi prawdy ludziom w Dabadou. To dlatego zostaliśmy zaatakowani. Ponadto kościół w Dabadou został podpalony. Zadzwoniłem do gubernatora Garé, który wysłał strażaków do ugaszenia pożaru, ale duża cześć kościoła została zniszczona – wskazywał ordynariusz Kankan.
Republika Gwinei liczy 12 mln mieszkańców, z których 84 proc. jest muzułmanami. Chrześcijanie stanowią 11 proc. populacji.
FLC