20 sierpnia 2024

Gwóźdź do trumny europejskiej motoryzacji. Drugie dno wojny celnej z chińskimi elektrykami

(fot. Pixabay)

Komisja Europejska wprowadzając nawet 38 proc. cła na samochody elektryczne z Chin, przekonuje że działa w interesie producentów z Unii Europejskiej. Eksperci alarmują jednak, że polityka eurokratów nie tylko nie zatrzyma elektromobilnej ekspansji z Państwa Środka, ale spowoduje również poważne zawirowania na europejskim rynku samochodów spalinowych.

Chińczycy przez w czasie nieco ponad dziesięciu lat zostały światowym liderem elektromobilności. Początkowo pozyskując know-how od firm zagranicznych, z czasem prześcignęły technologicznie konkurencję podejmując ekspansję na światowych rynkach. Rządowe subsydia umożliwiły obniżenie kosztów produkcji, co przełożyło się na bezkonkurencyjnie niskie ceny chińskich elektryków.

W tym roku Komisja Europejska w ramach tzw. postępowania andtydumpingowego nałożyła cła na producentów z Państwa Środka, które wynoszą m.in. 17,4 proc. dla BYD, 19,9 proc. dla Geely, 37,6 proc. dla SAIC. W połączeniu z już obowiązującym 10 proc. podatkiem od importu z Chin, wysokość łącznych opłat dodatkowych sięga w niektórych przypadkach nawet 50 proc.

Wesprzyj nas już teraz!

Eksperci oceniają, że choć w krótkiej perspektywie KE odniosła sukces i po ulicach europejskich miast poruszać się będzie mniej chińskich elektryków, jednocześnie podłożyła potężne kłody pod nogi europejskim producentom.

Volkswagen, Audi czy Mercedes mieli żywotne interesy na chińskim rynku samochodów spalinowych, który diametralnie się kurczy. Z 94 proc. rejestrowanych w kraju samochodów z napędem spalinowym w 2020 r., cztery lata później liczba ta wynosi już 59 proc. Chińczycy stawiając na elektromobilność, nie tylko faworyzują rodzime marki, ale jednocześnie wysuszają źródełko konkurencji ze Starego Kontynentu. Ewentualna odpowiedź na europejskie cła, może jeszcze pogorszyć sytuację.

– Jeśli Chińczycy na zasadzie retorsji wprowadzą lustrzane obostrzenia, nasi producenci będą mieć poważne problemy na tamtejszym rynku – przekonuje Jakub Foryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

W efekcie spadnie produkcja samochodów spalinowych w samej Europie, a w połączeniu z wciąż utrzymującym się zakazem rejestracji nowych samochodów do 2035 r., doprowadzi do potężnych problemów europejskiego sektora. 

 – Jeśli z kolei spadnie zapotrzebowanie na części i podzespoły, to automatycznie będzie potrzeba mniej ludzi do pracy. Może się okazać, że będą problemy z produkcją samochodów w Europie (…) Tymczasem motoryzacja jest mocno zglobalizowaną częścią gospodarki i problemy producentów w Niemczech, Czechach czy Hiszpanii oznaczają także problemy dla firm w Polsce. Dlatego absolutnie kluczowe jest to, byśmy odnaleźli się w tej sytuacji i rozwiązali problem ceł – konkluduje prezes PZPM.

Źródło: gazetaprawna.pl

PR

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 249 771 zł cel: 300 000 zł
83%
wybierz kwotę:
Wspieram