Dzisiaj

Halo, tu… sztuczne radio. Krakowska rozgłośnia zaprzęgła AI do tworzenia serwisu dla młodych

(pixabay.com)

Rewolucja w Radiu Kraków. Po tym jak z anteny zniknęli dotychczasowi prowadzący, w nowej formule OFF Radio Kraków pojawili się nowi, młodzi, prężni… i nieistniejący twórcy. Rozgłośnia postawiła bowiem na sztuczną inteligencję.

Nowa formuła w OFF Radiu Kraków została właśnie wprowadzona. Rozgłośnia tłumaczy, że to eksperyment kierowany do młodych, który po kilku miesiącach funkcjonowania zostanie poddany ewaluacji. Póki co, na antenie gościć mają twory AI: 20-letnia Emilia „Emi” Nowak, 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński oraz 23-letni Alex. Co ciekawe, owi sztuczni twórcy, otrzymali swoje osobowości, życiorysy i specjalizacje – rzekomo studiują, mają pasje, a nawet wrażliwość społeczną – w tym oczywiście queerową…

Tymczasem we wtorek osoby tworzące do tej pory OFF Radio Kraków poinformowały w liście otwartym, że w związku z nową formułą stacji na początku września kilkanaście osób – cenionych i doświadczonych w świecie krakowskiej kultury dziennikarzy, twórców, muzyków – straciło pracę. „Niektórzy z nich od blisko dekady pracowali nad powstaniem, rozwojem i współtworzeniem redakcji OFF Radia Kraków” – wskazali.

Wesprzyj nas już teraz!

Likwidator Radia Kraków, Marcin Pulit wyjaśnił, że wprowadzenie AI do prowadzenia audycji w internetowym OFF Radiu Kraków to eksperyment, który nie wiąże się ze zwolnieniem pracowników spółki, bo byli to współpracownicy, a ich umowy wygasły „nie dlatego, że weszła sztuczna inteligencja, ale dlatego, że ta formuła się nie sprawdza, bo ona się pokrywa merytorycznie z dwoma innymi programami, a nie ma zasięgów”. Dodał też, że narzędzia AI są – narzędziami. „Swoją funkcję w tym przypadku spełniają tylko dlatego, że posługują się nimi doświadczeni dziennikarze. Testujemy możliwości i ograniczenia tej technologii na obecnym etapie jej rozwoju” – czytamy w oświadczeniu.

OFF Radio Kraków działa od 2015 roku – to kanał nadawany w internecie, w technologii DAB+. Jego program ma teraz trafiać do młodego odbiorcy w wieku 18-26 lat, czyli z generacji „Z”.

Po nagłośnieniu sprawy władze rozgłośni utrzymują, że projekt z AI, to też element udziału rozgłośni w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. I zapewniły, że eksperyment nie będzie prowadzony na antenach Radia Kraków i Radia Kraków Kultura.

Mateusz Demski, jeden z dziennikarzy prowadzących audycje w OFF Radiu Kraków, podkreślił, że nowy pomysł narodził się i został wcielony w życie w mediach publicznych – „miejscu, które powinno wyznaczać standardy oraz stać na straży wiarygodności, rzetelności i autentyczności”. A jak dodał, sprawa OFF Radia Kraków to ważne memento dla całej branży. „To groźny precedens uderzający w nas wszystkich. To uchylenie furtki, a może wręcz otwarcie bramy do świata, w którym doświadczonych pracowników od lat związanych z sektorem medialnym oraz osób zatrudnionych w branżach kreatywnych zastąpią maszyny” – ocenił.

Źródło: PAP/X.com/spidersweb.pl/radiokrakow.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 285 570 zł cel: 300 000 zł
95%
wybierz kwotę:
Wspieram