Ministerstwo Edukacji Narodowej pod koniec zeszłego roku rozpisało plebiscyt, który miał wyłonić listę książek dla najmłodszych, znacząco podnoszących poziom czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych. W nowym „kanonie” wybranym przez prawie 12 tys. osób znalazło się miejsce dla okultystycznej serii o Harrym Potterze. Natomiast bezapelacyjnym zwycięzcą okazała się książka opowiadająca o życiu wegańskiej rodziny.
„Tosia i Pan Kudełko. Jedzeniowe dylematy” – to nowy lider listy lektur i propozycja dla polskich uczniów. Napisana przez Klaudynę Andrijewską, wegankę, zaangażowaną w walkę o prawa zwierząt i popularyzatorkę weganizmu. Autorka poprzez postać małej Tosi i jej magicznego przyjaciela Pana Kudełko, tłumaczy na czym polega weganizm i dlaczego nie warto jeść jajek, mięsa i pić mleka. Andrijewska w wywiadzie udzielonym Blogowi Wegarnia, mówi: – Nie ukrywam – marzy mi się, że Tosia i Pan Kudełko przekonają kogoś do weganizmu. Pro animalistyczne tendencje znajdziemy także w książce numer dwa, która znalazła się na liście MEN. „Psie troski. Czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca” opowiada o miłości między psem a chłopcem. Autorem książeczki dla najmłodszych jest Tom Justyniarski, rzecznik prasowy Straży dla Zwierząt w Polsce.
Wesprzyj nas już teraz!
Trzecie miejsce w rankingu zajęła seria przygód młodego magika Harrego Pottera. Ta wielokrotnie krytykowana przez środowiska katolickie książka, będąca zachętą do zagłębienia się w magię i okultyzm, zdobyła aż 1626 głosów. Wyróżnione zostały także: „Dzieciaki świata”, „Po co się złościć”, a także seria przygód „Mikołajka”. Niesłychanie lubiana i popularna niegdyś lektura „Dzieci z Bullerbyn” z 1947r. autorstwa Astrid Lindgren, zajęła dopiero 7 miejsce.
Jak informuje minister Kluzik – Rostkowska, lista książek przygotowana na skutek plebiscytu realizowanego przez MEN, nie jest nowym kanonem lektur. Ma jedynie pomagać w rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych. Powinna także spełniać rolę sugestii dla nauczycieli, którzy decydują o przerabianiu przez uczniów lektur dodatkowych, nadobowiązkowych. – To nie jest sposób na stworzenie nowego kanonu lektur. W szkole podstawowej nauczyciele mają pełną swobodę przy wybieraniu omawianych tytułów. Chcielibyśmy jednak, by ta lista była dla nich sygnałem, wskazała pozycje, które inni uważają za interesujące. – mówi kierująca MEN Kluzik – Rostkowska.
Przygotowana w ramach plebiscytu lista książek, będzie z pewnością także wskazówką dla bibliotekarzy, którzy otrzymają aż 15 mln zł na uzupełnienie szkolnych bibliotek. Biorąc pod uwagę wyniki konkursu organizowanego przez MEN, możemy spodziewać się poważnej nadreprezentacji książek o magii, okultyzmie, wegetarianizmie, weganizmie i miłości między ludźmi a zwierzętami.
Źródło: wpolityce.pl, wyborcza.pl, blog.wegarnia.pl
poz