4 grudnia 2021

Historia Polski to historia krwawego wyzysku chłopów? Tak chce „historia ludowa”. Prof. Andrzej Nowak mówi jaka jest prawda

(Prof. Andrzej Nowak)

Czy polski chłop naprawdę nie mógł się przemieszczać? W wywiadzie dla PCh24.TV prof. Andrzej Nowak opowiada o najnowszym tomie monumentalnych Dziejów Polski i o tzw. ludowej historii Polski, która robi coraz większą furorę wśród wydawnictw popularnonaukowych. Nasz rozmówca konfrontuje te „ludowe” narracje, fałszujące dzieje polskiego chłopstwa, z ustaleniami naukowej historiografii.

Najbardziej paradoksalnym i trochę może zabawnym zjawiskiem jest to, że ludową historię Polski piszą ludzie, którzy z ludem nie mają nic wspólnego i pewnie niewiele rozumieją z tego, jak wyglądało to życie ludu, chłopa w tym przypadku, na terenie dawnej Polski. Ale wokół pewnej ideologii, która skupia się na nienawiści, na haśle zemsty klasowej, na uzasadnieniu buntu przeciwko wielowiekowej niesprawiedliwości, budują pewną interpretację – czasem lepiej popartą źródłami historycznymi, czasem kompletnie od nich oderwaną – mówi prof. Andrzej Nowak w programie Jaka jest prawda?

Autor Dziejów Polski odwiedził nas w dniu premiery najnowszego tomu tego monumentalnego cyklu, zatytułowanego Imperium Rzeczypospolitej, a poświęconego historii lat 1572-1632. Ostatni rozdział książki traktuje o zyskującym popularność nurcie tzw. historii ludowej, którego twórcy utrzymują, że piszą historię z perspektywy wykluczonych politycznie niższych klas społeczeństwa, bardzo często – jak przekonuje prof. Nowak – rozmijając się przy tym z faktami. 

Wesprzyj nas już teraz!

Oczywiście historię społeczną, historię ucisku chłopów, należy uprawiać i jest tu wiele luk, które należy wypełnić i poważna historiografia pracuje nad tym. Tyle tylko, że z poważną historiografią tzw. ludowa historia Polski nie ma wiele wspólnego, ponieważ jest oparta na prostym jak cep projekcie ideologicznym: pokazać, że polskość równa się ucisk; że w istocie jedynym zdrowym odruchem w relacji do historii Polski jest bunt, ponieważ historia Polski sprowadza się do krwawego ucisku przez polityczną polskość wszystkich warstw nieuprzywilejowanych – tłumaczy.

Profesor Andrzej Nowak wskazuje także monografie, które w zgodzie z faktografią ukazują życie chłopów (jak choćby Homo movens. Mobilność chłopów w mikroregionie krakowskim w XVI-XVIII wieku prof. Mateusza Wyżgi) – „całkowicie niwecząc ową tezę o przywiązaniu chłopa do ziemi, co wynieśliśmy nawet ze szkoły, z post-stalinowskich podręczników”. Monografia prof. Wyżgi pokazuje jak „aktywnym graczem w relacjach społecznych na rynku lokalnym” był chłop, „niezależnie od swojego rzeczywistego prawnego upośledzenia” – objaśnia prof. Andrzej Nowak.

Innym istotnym aspektem życia niższych klas w dawnych wiekach jest życie religijne, całkowicie pomijane albo zakłamywane przez twórców nurtu „historii ludowej”. Tu prof. Nowak wymienia monografię Zarobić na duszne zbawienie: religijność chłopów małopolskich od połowy XVI do końca XVIII wieku dr. hab. Tomasz Wiślicza z PAN. – W historii ludowej nie istnieje w ogóle religia, życie duchowe chłopów; jeżeli występuje tam ten aspekt, to tylko ksiądz jako jeszcze jeden krwawy wyzyskiwacz. Tymczasem, czy dla chłopa najważniejszym elementem w jego życiu był ów ksiądz widziany przez pryzmat wyzysku, czy jednak to, że był kościół, w którym się modlił i z którym wiązał prawdziwe, głębokie emocje – nie tylko emocje, coś dużo większego: nadzieję na zbawienie wieczne? – pyta nasz rozmówca.

Tego wszystkiego w historii ludowej nie ma, ergo jest to historia zafałszowana, sprowadzająca wszystko do tego, żebyśmy nauczyli się nienawidzić własnej historii jako historii niesprawiedliwości i wyzysku – podsumowuje prof. Nowak.

Źródło: PCh24.TV

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram