11 lipca 2012

Hiszpania dostanie pierwszą transzę pożyczki

(fot.Dioptria/sxc.hu)

Efektem narady ministrów szefów finansów w Brukseli jest decyzja o udzieleniu przez euroland pomocy finansowej Hiszpanii. Ministrowie konferowali długo, bo aż 9 godzin. Zapewne własnoręcznie przeliczali 30 miliardów euro, które mają otrzymać zagrożone bankructwem hiszpańskie banki.

 

Co więcej, złagodzono dla Hiszpanii wymogi ograniczenia deficytu w finansach publicznych. Wydłużono o rok termin na redukcję deficytu finansów publicznych. Ma to uspokoić rynki finansowe, które niepokoją się wzrostem rentowności hiszpańskich obligacji. Jean-Claude Juncker, szef europejskich ministrów finansów poinformował, że szczegóły i warunki przyznanej pomocy, a także łagodniejszych wymogów dotyczących deficytu muszą być jeszcze doprecyzowane. Być może 20 lipca, na kolejnym spotkaniu eurogrupy, dowiemy się, jaka będzie dokładna wysokość pomocy dla Hiszpanii. Wstępne deklaracje wspominają o 100 miliardach euro.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Decyzję o pomocy dla Hiszpanii skomentował już polski minister finansów, Jan Vincent Rostowski. Jest to, jego zdaniem, bardzo dobra decyzja, wyraz realizmu i uspokoi ona sytuację na rynkach finansowych. Nie od dziś wiadomo, że minister Rostowski ratunku dla europejskich gospodarek, które dławią się nadmiarem pieniądza, upatruje w jeszcze większym jego dodruku. Określił nawet Europejski Bank Centralny mianem „zapory ogniowej”.

 

Teoretycznie, Madryt dostał więcej czasu na uporanie się z rosnącym, obecnie na poziomie 6 % PKB rocznie, deficytem budżetowym. Jest to jednak jedynie rozwiązanie ad hoc, i to dość niebezpieczne, ponieważ nie podjęto próby likwidacji źródła problemu, a jedynie zwalczanie objawów. Dodatkowe pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby bieżące. Gdy pieniądze się skończą, pojawią się nowe potrzeby.

 

Niech Niemiecki Trybunał Konstytucyjny czym prędzej orzeknie, że EMS i pakt fiskalny są niezgodne z niemiecką konstytucją, może to ostudzi nieco zapał polityków do wydawania cudzych pieniędzy. Sędziowe w Karlsruhe od wczoraj zaczęli bowiem rozpatrywać skargi na europejskie mechanizmy udzielania pomocy finansowej.

 

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram