Muzułmanie żądają hiszpańskiego obywatelstwa dla milionów potomków Maurów, którzy zostali wygnani z Hiszpanii w średniowieczu. To reakcja na przyjęcie przez rząd projektu ustawy przyznającej hiszpańskie obywatelstwo potomkom Żydów sefardyjskich wypędzonych w 1492 roku.
Muzułmańskie organizacje domagają się „sprawiedliwości dziejowej”. Uważają, że tak jak potomkowie Żydów sefardyjskich powinni otrzymać hiszpańskie obywatelstwo, jeśli potwierdzą, że są potomkami muzułmanów wypędzonych z Hiszpanii wraz z Żydami, którzy nie chcieli się nawrócić na katolicyzm.
Wesprzyj nas już teraz!
Niektórzy obserwatorzy uważają, że muzułmanie słusznie domagają się takich samych praw i przywilejów jak Żydzi, ponieważ obie grupy zostały wygnane z Hiszpanii w podobnych okolicznościach historycznych. Ale przeciwnicy – w tym znaczna grupa historyków – wskazują, iż Żydzi byli na ziemiach należących do Hiszpanii wcześniej niż chrześcijanie, a ich wydalenie nastąpiło wskutek fanatyzmu. Natomiast muzułmanie byli kolonialnymi okupantami, którzy wtargnęli na terytorium Al-Andalus i siłą narzucili rdzennym mieszkańcom swój język. Historycy dowodzą, że ich wydalenie to była kwestia dekolonizacji.
Gdyby hiszpański ustawodawca przyjął odpowiednie przepisy, o obywatelstwo mogłyby starać się miliony muzułmanów, żyjących obecnie na terenie Afryki Północnej. Hiszpania z dnia na dzień stałaby się największym krajem islamskim w Unii Europejskiej .
Muzułmanie od 711 r. do 1492 r. praktycznie okupowali Półwysep Iberyjski. Po zdobyciu Granady przez katolickich władców, ci, którzy nie chcieli się nawrócić musieli opuścić Hiszpanię. Znaczna grupa Maurów nominalnie przyjęła katolicyzm, po kryjomu dalej praktykując islam. W 1609 r. na mocy dekretu króla Filipa III, wydalono ich z kraju.
Obecnie około pięciu milionów wypędzonych potomków Maurów żyje w Maroku. Znaczna część zasiedliła Algierię, Egipt, Libię, Mauretanię, Tunezję i Turcję.
Wypędzeni Maurów to wg muzułmanów „rażąca dyskryminacja i segregacja”
W niedawnym eseju opublikowanym przez gazetę marokańską „Correo Diplomático,” dziennikarz Ahmed Bensalh napisał, że „decyzja o przyznaniu obywatelstwa hiszpańskiego wnukom Hebrajczyków z Hiszpanii z XV i XVI wieku z pominięciem wnuków Maurów, jest bez wątpienia rażącą dyskryminacją i segregacją.” Dodał, że decyzja ta może również zostać uznana przez społeczność międzynarodową za „historyczny akt absolutnej niemoralności i niesprawiedliwości”. Dziennikarz stwierdził, że propozycja rządu w Madrycie jest „absolutnie skandaliczna i haniebna”.
Bensalh zapytuje, czy Hiszpania jest świadoma tego, ile ją będzie kosztować ta decyzja? Dziennikarz straszy odpływem islamskich inwestycji z Półwyspu Iberyjskiego.
Z kolei algierski profesor, Jamal Bin Ammar al- Ahmar, wykładowca na uniwersytecie w Abbas Ferhat w północno-wschodniej Algierii, wysłał list do króla Juana Carlosa, w którym domaga się przyznania takiego samego prawa co Żydom sefardyjskim również potomkom wypędzonych muzułmanów, do których zalicza się on sam. Przekonuje monarchę hiszpańskiego, by potępił „krzyżowców” odpowiedzialnych za wypędzenie muzułmanów z Andaluzji i uznał prawa potomków Maurów do własności pozostawionej po przodkach, albo przynajmniej zadośćuczynił im za „zbrodnię wypędzenia”.
Marokański historyk Hasan Aourid uważa, że Hiszpania prowadzi politykę „podwójnych standardów.” Aourid , który niedawno napisał powieść , zatytułowaną „Maurowie,” opowiadającą o wyrzuconych z Andaluzji muzułmanach przekonywał audytorium na Międzynarodowych Targach Książki w Casablance, że Hiszpania nie może ignorować praw muzułmanów i umniejszać ich cierpienia w porównaniu z Żydami.
Stowarzyszenie Historyczne Dziedzictwo Andaluzji – grupa kultywująca pamięć o obecności Maurów w Hiszpanii – również zwróciło się do rządu w Madrycie z apelem, by traktowano muzułmanów tak jak Żydów. Zarzucili władzom „rasizm”.
Jest mało prawdopodobne, aby rząd przyjął projekt ustawy korzystnej dla muzułmanów, podobnej do tej, która przewiduje przyznanie podwójnego obywatelstwa sefardyjskim Żydom. Na razie muzułmańscy naukowcy starają się zrekonstruować genealogię przodków w celu ewentualnego ustalenia legalnych spadkobierców.
W kwietniu w Tangerze odbędzie się także duża konferencja poświęcona andaluzyjskim Maurom i ich potomkom.
José Ribeiro e Castro, portugalski parlamentarzysta, który przygotował ustawę w swoim kraju o zwrocie mienia potomkom Żydów sefardyjskich uważa, że pretensje muzułmanów są nieuzasadnione. – Prześladowanie miało miejsce w odniesieniu do Żydów. Arabowie zaś byli stroną w konflikcie – tłumaczy. Dlatego nie ma podstaw, by na równi traktować obie grupy.
Źródło: GI, AS.