W Madrycie na antyrządowych protestach zgromadziło się ponad 30 tys. osób. Niezadowolenie społeczne wywołały działania premiera Pedro Sancheza dotyczące pobłażliwej polityki wobec separatystów z Kraju Basków oraz Katalonii. Rząd krytykowano również za fatalną politykę związaną z Covid-19, która polegała głównie na obostrzeniach.
Manifestacja odbyła się w samym centrum Madrytu, a uczestnicy demonstracji zarzucili centrolewicowemu gabinetowi oraz jego premierowi działania na szkodę państwa. Większość osób przybyłych na zorganizowaną na placu Cibeles manifestację przyniosło ze sobą flagi państwowe, szaliki w barwach Hiszpanii lub transparenty z antyrządowymi hasłami. W zgromadzeniu udział wzięli politycy i sympatycy konserwatywnej i centroprawicowej opozycji.
Zawierały one zazwyczaj slogany oskarżające premiera, członków rządu oraz polityków centrolewicowej koalicji i ugrupowań separatystycznych o sprzeniewierzenie się interesom Hiszpanii oraz zdradę państwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Na transparentach przyniesionych przez demonstrantów widniały napisy: „Sanchez jest zdrajcą”, „Premier kłamie”, „Broń swego narodu!” oraz „Walczmy o nasz kraj!”.
Lider prawicowej partii Vox Santiago Abascal krytykował rząd Pedro Sancheza. Mówił, że władze w Madrycie „podeptały konstytucję zamykając Hiszpanów”. Było to nawiązanie do polityki lewicowego rządu wobec tzw. pandemii Covid-19, która opierała się na wielu lockdownach. Abascal nazwał obecny rząd „najgorszym w historii”, który podzielił Hiszpanów.
Uczestnicy sobotniej manifestacji żądali m.in. odstąpienia przez rząd Pedro Sancheza od zmian w prawie karnym, mających rzekomo służyć łagodnemu traktowaniu działań separatystycznych. Apelowano także o zaostrzenie kursu władz Hiszpanii wobec zwolenników odłączenia się od Hiszpanii Katalonii oraz Kraju Basków.
Obecny na proteście rzecznik największego opozycyjnego ugrupowania parlamentu Partii Ludowej Miguel Tellado zarzucił Sanchezowi zbytnie pobłażanie separatom. Zażądał też przestrzegania przez centrolewicowy gabinet zasad hiszpańskiej konstytucji.
Źródło: PAP/Marcin Zatyka, dw.com, reuters.com
Oprac. WMa