Warunki, w jakich żyją migranci na terenie krajów zachodniej Europy, regularnie wzbudzają kontrowersje. W Hiszpanii nielegalni przybysze poniżej 18. roku życia trafiają do specjalnych ośrodków. W jednej z takich placówek cudzoziemcy mogli liczyć na szczególne traktowanie ze strony „edukatorek społecznych”. Kobieta mająca zadbać o przestrzeganie „praw człowieka” młodych migrantów, jest podejrzewana o utrzymywanie z nimi relacji erotycznych. Tego rodzaju nadużyć mogła dopuścić się jeszcze jedna spośród zatrudnionych.
Skandal wybuchł w centrum prowadzonym przez Fundację Antonio Moreno w Casa del Campo. Już od 2020 roku zachowanie niektórych „edukatorek społecznych” względem obcokrajowców wzbudzało podejrzenia. Pierwsze formalne zgłoszenie nadużyć pojawiło się dopiero we wrześniu zeszłego roku. Nieletni migrant wyznał wtedy, iż jedna z opiekunek próbowała go pocałować i „napastowała”.
Młody mężczyzna oświadczył również, że był świadkiem kompromitujących kontaktów opiekunki z innymi podopiecznymi ośrodka, wymienionymi przezeń z imienia i nazwiska. Według jego zeznań, kobieta zatrudniona w celu wspomagania „emancypacji osób narażonych” gościła regularnie w nocnych porach u jednego z podopiecznych. Podczas wizyt miała zamykać drzwi i opuszczać zasłonę.
Wesprzyj nas już teraz!
Gdy doniesienie o tym dotarło do władz ośrodka, dyrektor wszczęła śledztwo wewnętrzne oraz powiadomiła o możliwych nieprawidłowościach policję. Pracownicy centrum opieki nad migrantami potwierdzili podejrzane zachowania kobiety. Według ich relacji, miała bez uzasadnienia zostawiać klucze podopiecznym, znikać w godzinach pracy bez wyjaśnień oraz akceptować niewłaściwy kontakt fizyczny ze strony niektórych migrantów.
Wobec takich doniesień kobietę natychmiast zwolniono. Przypuszczenia o podobnej aktywności dotyczą również innej zatrudnionej, z którą władze instytucji nie przedłużyły umowy zatrudnienia.
„Edukator społeczny” – jak wyjaśnia Uniwersytet Francisco de Vitoria w Madrycie to szczególny zawód. Zajęcie to polega na „profesjonalnej opiece nad osobami narażonymi lub w sytuacji ryzyka społecznego”. Ma na celu wsparcie „rozwoju osobistego” i „autonomii” podopiecznych.
Źródła: gaceta.es, ufv.es
FA