5 listopada 2023

Hiszpania: śledztwo w sprawie katalońskich separatystów może utrudnić powołanie nowego rządu Sancheza

(Jeden z liderów separatystów z Katalonii, Carles Puigdemont. Fot. Europa Press / Zuma Press / Forum)

Paraliżujący Katalonię w 2019 roku ruch separatystów Tsunami Democratic był inspirowany przez osoby z kierownictwa Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) i Razem dla Katalonii (Junts), partii secesjonistów, o których poparcie zabiega premier Hiszpanii Pedro Sanchez – wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez hiszpańską żandarmerię (Guardia Civil). Rewelacje hiszpańskich służb, jak twierdzą madryckie media, mogą utrudnić powołanie nowego rządu.

 

Ujawnione w sobotę wnioski z raportu żandarmerii wskazują, że jedną z liderek Tsunami Democratic miała być ukrywająca się w Szwajcarii od marca 2018 r. przed hiszpańskim wymiarem ścigania Marta Rovira. Pomimo przebywania poza granicami Hiszpanii wciąż sprawuje ona funkcję sekretarz generalnej ERC.

Wesprzyj nas już teraz!

Ugrupowanie to w środę porozumiało się z kierowanymi przez Sancheza socjalistami (PSOE) w sprawie ogłoszenia amnestii dla katalońskich separatystów. W zamian ERC miałaby poprzeć jego trzeci gabinet.

Według komentatorów telewizji TVE i Telemadrid ujawnienie śledztwa żandarmerii, zgodnie z którym Rovira stała na czele organizującego w 2019 r. liczne blokady dróg, tras kolejowych i zamieszki w Katalonii Tsunami Democratic, może utrudnić powołanie nowego rządu Hiszpanii.

Zgodnie z ustaleniami śledczych inną ukrywającą się poza Hiszpanią osobą powiązaną z Tsunami Democratic jest kierujący Junts były premier Katalonii Carles Puigdemont. Także jego ugrupowanie domaga się od premiera Sancheza amnestii dla wszystkich katalońskich separatystów.

Zgodnie z ustaleniami stacji Telemadrid Puigdemont zażądał już od kierowanych przez Sancheza socjalistów amnestii dla członków Tsunami Democratic oraz innych radykalnych organizacji separatystycznych z Katalonii.

Posiadające po 7 deputowanych w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu, ERC i Junts w zamian za poparcie dla trzeciego rządu Pedro Sancheza oczekują też od władz Hiszpanii zgody na rozpisanie referendum w sprawie niepodległości regionu, podobnego do plebiscytu z 2017 r.

Negatywne wobec porozumienia PSOE z separatystami z Katalonii są organizacje zrzeszające funkcjonariuszy pracowników hiszpańskich służb policyjnych oraz sędziów.

Pomimo wyborów parlamentarnych zorganizowanych 23 lipca Hiszpania wciąż pozostaje bez rządu. Wprawdzie głosowanie wygrała kierowana przez Alberto Nuneza Feijoo centroprawicowa Partia Ludowa (PP), ale polityk ten nie uzyskał we wrześniu wotum zaufania od Kongresu.

Do 27 listopada spodziewane jest głosowanie nad wotum zaufania dla trzeciego rządu Sancheza, który może liczyć na poparcie kierowanych przez siebie socjalistów (PSOE), lewicowego bloku Sumar, a także mniejszych ugrupowań regionalnych, w tym separatystów z Kraju Basków i Katalonii.

pap logo

Źródło: PAP (Marcin Zatyka)

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 150 970 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram