Grupa ponad 20 parlamentarzystów oraz byłych senatorów i posłów Kongresu Deputowanych – niższej izby parlamentu Hiszpanii – skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na bierność Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatwierdzonej w 2010 ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety.
– Nie mogliśmy już dłużej czeka na ustosunkowanie się TK wobec naszej prośby o zbadanie zgodności ustawy o przerywaniu ciąży z konstytucją (…), gdyż regulacja ta uderza w zagwarantowane w hiszpańskiej ustawie zasadniczej prawo do życia – powiedział były senator Luis Peral.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorzy przesłanego we wtorek dokumentu przypomnieli, że w czerwcu 2010 roku grupa 70 hiszpańskich polityków złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy dopuszczającej tak zwaną aborcję na życzenie kobiety. Jednak po 11 latach instytucja ta wciąż nie wydała żadnego orzeczenia w tej sprawie. W skardze parlamentarzyści napisali, że hiszpański Trybunał Konstytucyjny „był w sposób nieuzasadniony bierny” wobec ich petycji ponad 11 lat.
Pozbawianie życia dzieci poczętych na życzenie matek zaakceptował parlament hiszpański w lutym 2010 roku. Cztery miesiące później prawo to, dopuszczające tzw. aborcję w pierwszych 14 tygodniach ciąży, zostało zaskarżone do TK. Autorzy wniosku zwracali wówczas uwagę, że nowe przepisy są sprzeczne w kilku miejscach z konstytucją.
Źródło: KAI
RoM