Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik św. Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Jednocześnie w pobliskiej miejscowości na swoim miejscu wciąż znajduje się pomnik kubańskiego rewolucjonisty – Che Guevary. Władze nie zamierzają go usuwać.
Jak informuje o. Marek Raczkiewicz CSsR, w styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja o tym, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. Ostatecznie do tego nie doszło, a w marcu bieżące roku, ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu technicznego. Na kiepską kondycję pomnika miał mieć rzekomo wpływ upływ czasu oraz tamtejszy klimat. Na miejscu pomnika pozostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.
Obrońcy pomnika i zwolennicy jego przywrócenia uważają, że władze celowo doprowadziły do jego zniszczenia oraz wykorzystały pandemię koronawirusa, aby po cichu usunąć go z Monte del Gozo. „Władze Galicji usunęły pomnik Jana Pawła II, obrońcy wolności, natomiast pomnik komunistycznego zbrodniarza Che Guevary pozostał nietknięty w Oleiros” – zauważa Francisco José Contreras.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorem pomnika jest Brazylijka Yolanda d’Augsburg Rodrigues. Pomnik upamiętnia historyczne IV. Światowe Dni Młodzieży z 1989 r. Przyczyniły się one do ożywienia Szlaku św. Jakuba, przypomniały o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz nadały nowy charakter światowym spotkaniom młodzieży. Miejsce, na którym stał pomnik ma być przekształcone w tzw. zieloną strefę.
Grupa księży praz wiernych już rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub co najmniej o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.
Źródło: KAI, radiomaryja.pl
WMa