Podczas pierwszej podróży, po obraniu na kolejna kadencję przewodniczącym Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping oddal hołd pierwszemu przywódcy zbrodniczego reżimu – dyktatorowi Mao Zedongowi. Zdaniem komentatorów to zapowiedź zacieśnienia ideologicznej kontroli w czasie nadchodzącej kadencji.
Wizyta w Yanan była pierwszą oficjalną podróżą chińskiego przywódcy i pozostałych członków ścisłego kierownictwa Komunistycznej Partii Chin (KPCh) po zakończonym niedawno XX zjeździe, na którym Xi przedłużył swoją władzę i awansował swoich najbliższych współpracowników na najwyższe stanowiska.
W Yanan Xi wezwał swoich towarzyszy ze Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego, aby „promowali ducha walki” i przestrzegł ich przed nadchodzącymi „trudnościami i wyzwaniami”. Podkreślił konieczność utrzymania „poprawnej orientacji politycznej” – przekazała w piątek rano państwowa agencja prasowa Xinhua.
Wesprzyj nas już teraz!
Po zacieśnieniu władzy przez Xi eksperci określają go jako najpotężniejszego chińskiego przywódcę od czasów Mao. Niektóre media nazywają go „czerwonym cesarzem”.
„W starożytnych Chinach cesarze często wchodzili na górę Tai na ceremonię Feng Shan, by oddać cześć Niebiosom (…) cesarz określany był mianem Tianzi, czyli syn Niebios. Oczywiście Xi nie uważa się za syna Niebios, lecz za syna Rewolucji, a to jest jego ceremonia Feng Shan” – ocenił na Twitterze wykładowca prawa na Uniwersytecie Singapurskim i komentator chińskiej polityki Henry Gao, zwracając uwagę, że Xi określił Yanan jako „święte miejsce chińskiej rewolucji”.
Według obserwatorów miejsca odwiedzane przez chińskich przywódców bezpośrednio po zjazdach KPCh miały zwykle sygnalizować ich priorytety na nadchodzące lata. W 2012 roku Xi po objęciu władzy złożył wizytę w mieście Shenzhen, gdzie Deng Xiaopin rozpoczął erę „reform i otwarcia” Chin na świat. Pięć lat później celem pierwszej wizyty Xi było szanghajskie muzeum poświęcone I zjazdowi KPCh.
Historyczne wydarzenia w Yanan były natomiast kluczowym momentem dla konsolidacji władzy w partii przez Mao Zedonga, który później proklamował komunistyczną ChRL i rządził nią do swojej śmierci w 1976 roku, w międzyczasie uruchamiając tragiczną w skutkach kampanię wielkiego skoku naprzód oraz rewolucję kulturalną. Wybór tego miejsca przez Xi rodzi obawy, że w kraju powraca klimat kultu jednostki, izolacji i całkowitej kontroli ideologicznej z czasów Mao.
(PAP)/ oprac. FA
Marks, Mao czy „dzieci kwiaty”? Kto jest patronem protestów feministek?