17 grudnia 2014

Liderzy pierwszej islamskiej partii w Holandii – Tunahan Kuzu i Seleuk Ozturk – zyskali rozpoznawalność promując islamu i szariat, grożąc przy okazji posłankom, które ośmieliły się z nimi nie zgadzać. W tej sytuacji główne holenderskie partie porozumiały się co do prawnego zakazu działania takich ugrupowań. To ksenofobia i dzielenie społeczeństwa – zaatakował prof. Han Entzinger.

 

Tunahan Kuzu oraz Seleuk Ozturk niedawno opuścili Partię Pracy (PvdA) i zapowiedzieli utworzenie nowego, całkowicie islamskiego, ugrupowania politycznego. Według pierwszych zapewnień, celem partii będzie walka o „równość” oraz propagowanie kultury i wartości islamskich w życiu publicznym.  Z przeprowadzonego wówczas sondażu wynika, że około 77 proc. tureckich wyborców Partii Pracy zamierza poprzeć nowe ugrupowanie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak zauważają sami Holendrzy, islamscy imigranci tworzą w kraju równoległe społeczeństwo, rządzące się zgodnie z normami szariatu. W ostatnim czasie opinia publiczna wiele uwagi poświęciła kwestii muzułmanów z holenderskim paszportem, którzy przyłączyli się do oddziałów Islamskiego Państwa.

 

W tej sytuacji politycy Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego wyszli z propozycją projektu ustawy, która zakazałaby działalności ugrupowaniom, których program opiera się na szariacie. Ich działalność jest najzwyczajniej sprzeczna z konstytucją Królestwa Holandii. Poparcia projektowi udzielili politycy koalicji rządzącej, tworzonej przez Partię Pracy i Partię Ludową na rzecz Wolności i Demokracji, jak i inne ugrupowania opozycyjne –  Unia Chrześcijańska i Polityczna Partia Protestantów. W tej sprawie szybko wypracowano konsensus.

 

Ugrupowanie Kazu i Ozturka może jednak liczyć na wsparcie ze strony lewicowych intelektualistów. Głos w sprawie projektu zabrał już socjolog zajmujący się migracjami, prof. Han Entzinger. Jak stwierdził, szariat to pojęcie wieloznaczne, niekoniecznie wiąże się z normami sprzecznymi z porządkiem konstytucyjnym. Istotnie, niektóre interpretacje szariatu posiadają antydemokratyczny charakter, ale – podkreślił – to nie powód, by od razu wprowadzać zakazy.

 

Entzinger uspokaja: zagrożenie islamską polityką i promocją dżihadu tak naprawdę nie istnieje. Chodzić ma jedynie o „politykę symboliczną” i pobudzanie dyskusji przed wyborami. Przyjęcie projektu zakazującego działalności partiom opartym na szariacie pogłębiłoby jedynie polaryzację społeczeństwa i wzmocniłoby ksenofobię Holendrów – podkreśla socjolog.

 

Źródło: euro-islam.info

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram