26 stycznia 2024

Holendrzy proponują zjednoczenie Kościoła i protestantów. Mają konkretne propozycje, w tym nowy ryt liturgiczny

(fot. Piabay)

Niderlandzkie środowiska ekumeniczne proponują Kościołowi katolickiemu i wspólnotom ewangelickim zjednoczenie – pod hasłem „jedności w różnorodności” albo „pojednania przeciwieństw”. Sądzą, że można opracować ekumeniczną liturgię, która będzie znakiem nowej jedności. W inicjatywę włączył się jeden z holenderskich biskupów.

Inicjatywa została zaprezentowana w środę przez grupę „Platform Rome Reformatie” złożoną z katolickich oraz ewangelickich teologów, zarówno duchownych jak i świeckich. Po stronie katolickiej w rzecz włączył się biskup diecezji 's-Hertogenbosch, Gerard de Korte.

Według inicjatywy biorąc pod uwagę wiarę w Boga i Chrystusa oraz wspólnotę chrztu, istniejący od 500 lat podział w chrześcijaństwie powinien zostać ostatecznie przezwyciężony.

Wesprzyj nas już teraz!

Jako drogę proponuje się tu wprowadzenie w Kościele „rytu ewangelickiego”, który miałby łączyć katolików i protestantów. Do tego należałoby uznać powszechnie papieża za „pasterza pasterzy”. Ponadto ewangelicy mieliby zaakceptować katolicką Eucharystię, a katolicy – uznać protestancką Wieczerzę oraz ważność urzędów kościelnych we wspólnotach ewangelickich.

Według inicjatorów współcześnie chrześcijaństwo na Zachodzie zostało zepchnięte na margines. Ten czas może być czasem oczyszczenia i przekroczenia podziałów, poprzez zjednoczenie różnić w Chrystusie. Różnego rodzaju różnice pozostają ważne i istotne, należy jednak skupić się na tym, co łączy. Dotyczy to takich prawd jak łaska chrztu czy obecność Chrystusa w Eucharystii/Wieczerzy, przekonują. W istocie katolicy mają w tej drugiej kwestii inną wiarę, ale część teologów uważa, że szczegóły nie mają znaczenia i chodzi o ogólne przekonanie o realnej obecności, bez wchodzenia w to, czy chodzi tutaj o obecność substancjalną czy nie.

Inicjatywa zasługuje na uwagę ze względu na bliskość jej idei dwóm dużym zjawiskom w Kościele katolickim. Po pierwsze, chodzi o dynamicznie rozwijający się ruch chrześcijaństwa pentekostalnego, który proponuje budowanie wspólnot chrześcijańskich opartych na chrzcie oraz emocjonalnej modlitwie, bez względu na wyznanie. Po drugie, silną inicjatywę ekumeniczną zawiera Proces Synodalny zainicjowany przez Franciszka w 2021 roku, w którym hasła „jedności w różnorodności” odgrywają pierwszorzędną rolę. W ramach Procesu Synodalnego Franciszek mówi też o „przemyśleniu” roli biskupa.

Wydaje się, że propozycja holenderskiej grupy ekumenicznej uwzględnia ten specyficzny katolicki kontekst i stąd sformułowane idee mogą liczyć nawet jeżeli nie na rychłą realizację, to przynajmniej na zainteresowanie ze strony części decyzyjnych hierarchów kościelnych.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(31)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram