21 listopada 2023

Hołownia sabotuje suwerenność Polski? Nie poddał pod głosowanie sprzeciwu wobec federalizacji UE

(fot. PAP/Piotr Nowak)

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia uciekł od odpowiedzialności i nie poddał pod głosowanie uchwały ws. zatrzymania zmian w traktatach UE, które ograniczają naszą suwerenność – ocenił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek do Sejmu wpłynął projekt uchwały, zgłoszony przez klub PiS, dotyczący „zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”. We wtorek został mu nadany numer druku i projekt został skierowany do I czytania w Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

„Marszałek Hołownia uciekł od odpowiedzialności i nie poddał pod głosowanie uchwały ws. zatrzymania zmian w traktatach UE, które ograniczają naszą suwerenność. Robią grunt pod to, abyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju. Nie uda Wam się wmówić Polakom, że nic się nie dzieje” – napisał na platformie X Błaszczak.

Wesprzyj nas już teraz!

Marszałek Sejmu mówił we wtorek, że do Sejmu wniesiono m.in. „projekt uchwały wzywającej rząd do de facto zablokowania prac nad zmianami traktatów UE”. – Ten projekt jest bardzo poważnym projektem, bo chce nakładać zobowiązania uchwałą na polski rząd i polskich europosłów – stwierdził Hołownia. Jak zapowiedział, projekt zostanie skierowany do sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej. – Mam nadzieję, że komisja zajmie się nim, zamówi wszystkie potrzebne ekspertyzy, aby można było ocenić, co z nim robić dalej – wskazał.

Sejm X kadencji kontynuuje swoje pierwsze posiedzenie, rozpoczęte w zeszłym tygodniu. W harmonogramie obrad na wtorek przewidziano wybory składów osobowych komisji sejmowych oraz wybór członków Trybunału Stanu. 

Podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zwrócił uwagę na tempo prac w Parlamencie Europejskim nad tymi zmianami. – To się bardzo szybko w tej chwili dzieje. Dlatego uznaliśmy – jako Prawo i Sprawiedliwość – że polski Sejm również musi się w tej sprawie wypowiedzieć. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej nie może być w tej sprawie sejmem niemym. Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek reprezentować naszych obywateli, którzy są bardzo zaniepokojeni tymi propozycjami – podkreślił.

Z kolei poseł PiS Krzysztof Szczucki zwrócił uwagę, że „sam Parlament Europejski wskazuje, że te zmiany mają charakter zasadniczy, radykalny i znacznie mają zmienić ustrój Unii Europejskiej”. – Trzeba powiedzieć, że przyjęcie takich zmian, czemu stanowczo się sprzeciwami, wymagałoby zmiany Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. One są z Konstytucją niezgodne – podkreślił.

„Sejm RP zdecydowanie sprzeciwia się propozycjom zmian systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej przedstawionym w sprawozdaniu Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego z 25 października 2023 r. w sprawie zmian traktatów” – czytamy w projekcie uchwały autorstwa PiS. Jak podkreślono, jednocześnie Sejm ma wyrazić „poparcie dla obecności Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, będącej sojuszem współpracujących ze sobą, równych, wolnych i suwerennych państw”.

Jak dodają autorzy uchwały, „propozycje zawarte w sprawozdaniu [komisji] prowadzą do pozbawienia Rzeczypospolitej Polskiej możliwości samodzielnego podejmowania istotnych decyzji w zakresie polityki zagranicznej, obronności, ochrony granic, bezpieczeństwa (w tym bezpieczeństwa energetycznego), spraw wewnętrznych, wymiaru sprawiedliwości, polityki społecznej, polityki monetarnej, polityki podatkowej i w innych obszarach istotnych z punktu widzenia interesów państwa”.

„Sejm RP stwierdza, że przyjęcie tych propozycji naruszałoby Konstytucję RP, w szczególności zaś byłoby niezgodne z zasadą zwierzchniej władzy Narodu, wyrażoną w art. 4 Konstytucji RP” – napisano w projekcie.

Projekt ponadto zobowiązuje „Radę Ministrów do zdecydowanego przeciwstawienia się próbom zmiany Traktatu o UE i Traktatu o Funkcjonowaniu UE w kierunku odbierania kompetencji państwom członkowskim, w szczególności poprzez ograniczanie stosowania zasady jednomyślności w Radzie i Radzie Europejskiej oraz zmniejszanie wpływu państw członkowskich na procesy decyzyjne w Unii Europejskiej”. „Sejm RP zobowiązuje Radę ministrów, aby przedstawiciele RP w Radzie i Radzie Europejskiej każdorazowo głosowali przeciwko tego rodzaju zmianom” – dodano.

W projekcie zwrócono się również do europarlamentarzystów: „Sejm RP wzywa wszystkich Posłów do Parlamentu Europejskiego, aby – realizując swoje konstytucyjne zobowiązania wobec Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu – zagłosowali przeciw przyjęciu sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych PE z 25 października 2023 r. w sprawie zmian traktatów” – czytamy.

Źródło: PAP

pap logo

Piotr Doerre: Dobijanie Starego Kontynentu

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(63)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram