Sąd w podparyskim Nanterre przyznał trzem parom lesbijskim prawo do adopcji dzieci poczętych w wyniku in vitro. Sędzia ocenił, że zwracanie się z tą sprawą do sądu kasacyjnego jest bezcelowe.
Trzy lesbijskie pary złożyły wnioski o adopcję w kwietniu tego roku. Wówczas prokurator Robert Geli zwrócił się do sądu kasacyjnego, by ten podjął ostateczną decyzję kończąc w ten sposób stan niepewności prawnej dotyczącej przypadków adopcyjnych postulatów par homoseksualnych w sprawie dzieci poczętych z in vitro. Podobne kroki podjęły sądy w Avignon i Poitiers.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja sądu kasacyjnego stanowiłaby jurysprudencję. Trybunał ma trzy miesiące na wydanie opinii. Ustawa legalizująca homozwiązki przyznała prawo do adopcji homoseksualistom, ale nie zezwoliła lesbijkom na przystępowanie do zabiegów sztucznego zapłodnienia. Mają do tego prawo tylko związki heteroseksualne.
Taki ten stan rzeczy prowadzi do chaosu prawnego, który jest wykorzystywany przez homoseksualne pary. Część sądów legalizuje bowiem adopcje dzieci poczętych w wyniku in vitro w lesbijskich związkach. W takich sytuacjach homoseksualne kobiety zwykle decydują się na sztuczne zapłodnienie za granicą.
FLC