Rada ds. Rodziny i Społeczeństwa Konferencji Episkopatu Francji opublikowała tekst zatytułowany „Kontynuujmy dialog”. W czasie, gdy Francuzi masowo protestują przeciwko skandalicznemu projektowi lewicy instytucjonalizującej „małżeństwa” tej samej płci, jeden z organów francuskiego episkopatu proponuje „dialog” i refleksję nad sytuacją rodziny w aktualnej sytuacji. Katoliccy świeccy jak i duchowni nie kryją oburzenia – rada episkopatu bije w obrońców tradycyjnych wartości z rodziną na czele.
W skład Rady ds. Rodziny i Społeczeństwo Episkopatu wchodzi 9 osób w tym 6 francuskich biskupów. Jak zauważają autorzy tekstu, projekt „małżeństw” osób tej samej płci podzielił społeczeństwo, prowadząc do „radykalizacji”. W tej sytuacji biskupi wolą stać na gruncie prawa i antropologii, co pozwala na jak najszerszy dialog ze wszystkimi zainteresowanymi tym ważnym społecznym problemem. Równocześnie członkowie rady postanowili dostrzec „złożoność sądu etycznego w sytuacji pluralistycznej”, jak i pożytki płynące z „debaty” nad homomałżeństwami. Debaty społecznej, której lewica starannie unikała.
Wesprzyj nas już teraz!
Podkreślając zasadnicze znaczenie interesu dzieci przedstawiciele francuskiego Kościoła starannie zapewniali, że nie ma mowy nawet o śladach homofobii. „Każda osoba, niezależnie od drogi jej życia, jest przede wszystkim bratem lub siostrą w Chrystusie, dzieckiem Bożym”. W tym kontekście członkowie Rady wezwali do odkrycia chrześcijańskiej wizji człowieczeństwa, roli czystości i przyjaźni w jego życiu.
Jak się jednak okazuje, dokument wywołał negatywne reakcje ze strony francuskich katolików i przedstawicieli organizacji zaangażowanych w protest przeciwko niemoralnemu, niewiążącemu w sumieniu prawu o „małżeństwach” osób tej samej płci. Sprzeciw wywołuje sytuacja, w której niesprawiedliwe, uderzające w porządek naturalny i prawo Boże prawo jest legitymowane wskazaniami na „złożoność sądu etycznego” w realiach pluralistycznego społeczeństwa. Członkowie Rady przedstawili wyrównane argument „za” i „przeciw” projektowi prawnemu, który jest zasadniczo niedopuszczalny dla katolików. Co podkreśla tak Katechizm jak i wskazania Kongregacji Doktryny Wiary.
Biskupi, wydając taki dokument, otwarcie zignorowali społeczne protesty, jakie wstrząsały Francją, starając się pogodzić dwie sprzeczne perspektywy na małżeństwo. Tym samym Rada ds. Rodziny i Społeczeństwo Episkopatu Francji wsparła medialne kampania środowisk LGBT. Nie przeszkodziła im w tym przemoc fizyczna jak i liczne ataki werbalne, z jakimi spotykali się obrońcy rodziny. A ma to miejsce w chwili, w której dzieciom Francuzów narzuca się model edukacji seksualnej negującej różnice płciowe.
Dodatkowo, w przedstawionym stanowisku członkowie Rady zignorowali dotychczasowe oficjalne wskazania dotyczące oceny projektów prawnych wprowadzających związki partnerskie i „małżeństwa” osób tej samej płci. Mijając się przy tym z głosem sumienia i stanowiskiem większości wiernych.
źródło: eglise.catholique.fr
mat