Czołowi polscy „korona-celebryci” i skompromitowani „eksperci” ds. chorób zakaźnych straszą Polaków kolejnymi pandemiami. O dziwo, wśród rekomendacji proponują szybkie włączenie leczenia i zwiększoną opiekę nad pacjentem… czyli odwrotność dotychczasowych strategii walki z COVID-19.
Jak zwrócili uwagę uczestnicy debaty zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, tzw. pandemia COVID-19 przyczyniła się do powstania ogromnego długu zdrowotnego w wielu obszarach, takich jak kardiologia czy onkologia.
Jako powód tak ogromnej liczby tzw. zgonów nadmiarowych w Polsce wskazano słabość systemów ochrony zdrowia, zapominając jednak o ministerialnych rekomendacjach paraliżujących pracę placówek zdrowotnych, co skutkowało pozostawieniem pacjentów na pastwę chorób, wstrzymaniem leczenia czy odwołaniem niezbędnych zabiegów.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodzono się co do tego, że podstawowy nacisk należy położyć na diagnostykę i badania przesiewowe. Podając przykład walki z HIV, pediatra dr Paweł Grzesiowski podkreślał, że mamy „cała gamę wyrobów medycznych do samodzielnego testowania się”.
Z kolei prof. Andrzej Horban podkreślił znaczenie „edukacji” społeczeństwa na temat chorób zakaźnych. Pytanie jak miałby ten proces wyglądać. Wszak w tzw. pandemii „uświadamianie społeczeństwa” sprowadzało wyłącznie się naprzemiennego straszenia oraz powtarzania wewnętrznie sprzecznej, ciągle ewoluującej pandemicznej narracji.
Prof. Horban wskazał również o dostępności całego szeregu leków antywirusowych, efektu „postępu ostatnich miesięcy”. Dobra, którego nie dane było nam zaznać w najważniejszym czasie – szalejącego wirusa.
Na przykładzie strategii szczepień przeciw HPV przedstawiono też sposoby popularyzacji preparatów w społeczeństwie. To przede wszystkim wykorzystanie sieci influencerów w mediach społecznościowych „Program HPV odniesie sukces, jeżeli będzie poprzedzony odpowiednią edukacją. Należy dotrzeć do nastolatków, dla których autorytetami są gwiazdy TikToka i Instagrama” – potwierdził dr hab. inż. Marcin Sieńczyk, kierownik Katedry Chemii Organicznej i Medycznej na Politechnice Wrocławskiej.
Wszyscy prelegenci zgodzili się, że przed społeczeństwem jeszcze niejedna pandemia, dlatego warto wyciągnąć wnioski oraz dobrze się do nich przygotować.
Co ciekawe, bazując na doświadczeniach ostatnich trzech lat przypomniano jak ważna jest skuteczna diagnostyka, a także odpowiednia prewencja, szybkie włączanie leczenia oraz opieka nad pacjentem. Czyli zupełna odwrotność strategii przyjętych w walce wirusem SARS-CoV-2, polegających w pierwszej kolejności na testowaniu i kwarantannie.
Nadejścia kolejnych pandemii upatruje się wraz z pogłębieniem kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy. Podkreślono, że częstość występowania chorób zakaźnych, takich jak gruźlica, HIV/AIDS i wirusowe zapalenie wątroby typu C, jest na Ukrainie znacznie wyższa, niż w krajach Unii Europejskiej.
PAP/oprac.PR