Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej na mocy którego organizacje pożytku publicznego, prowadzące m.in. hospicja, nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa. – Bardzo się cieszymy z takiego stanowiska. Oczekujemy teraz na nowelizację ustawy, wówczas będziemy spokojni, że będziemy mogli pomagać chorym i ich rodzinom – mówi dr Maria Cygan z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.
Zgodnie z projektem działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W konsekwencji organizacje te nie będą musiały rejestrować się jako przedsiębiorcy. – To jest ważne, aby hospicja były traktowane jako organizacje pożytku publicznego a nie jako przedsiębiorstwa. To była pomyłka, żeby tak traktować naszą działalność. W naszym przypadku to szczególnie ważne, bowiem hospicjum opiera się wyłącznie na wolontariacie, a więc dosyć trudno jest uzyskać konkretną pomoc z budżetu państwa, samorządu lub od osób prywatnych – powiedziała w rozmowie z Radiem Plus Radom Maria Cygan.
Wesprzyj nas już teraz!
Przypomnijmy, że od kilku tygodni instytucje, stowarzyszenia i organizacje charytatywne, które prowadzą hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku. Podkreślali, że ustawa to „akcja wymierzona przeciwko społeczeństwu, niszcząca dobroczynność”.
Źródło: KAI
pam