4 maja 2023

Watykańska Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego wraz z wyznawcami hinduizmu oraz różnymi grupami odwołującymi się od chrześcijaństwa promowała w ostatnich dniach nową formę „humanizmu” opartego na tekstach papieża Franciszka oraz fałszywych wierzeniach dalekowschodnich.

 

W komunikacie prasowym wydanym w środę 3 maja Dykasteria ds. dialogu międzyreligijnego Stolicy Apostolskiej ujawniła szczegóły spotkania zorganizowanego dzień wcześniej z udziałem około 55 uczestników. Jak podał urząd, „reprezentowali oni chrześcijańskie i hinduskie tradycje religijne w Europie” – podaje kanadyjski serwis Life Site News.

Wesprzyj nas już teraz!

Dykasteria nie zapowiadała wydarzenia wcześniej – zwraca uwagę katolicki portal. Spotkanie międzyreligijne najprawdopodobniej odbyło się w biurach watykańskiego urzędu. Skoncentrowane było na temacie: „Hindusi i chrześcijanie w Europie: wspólne budowanie nowego humanizmu opartego na braterstwie”.

Konferencja pod przewodnictwem kardynała Miguela Ángela Ayuso Guixota określona została jako „pierwsza tego rodzaju”. Organizatorami, obok służb watykańskich, były: Hinduskie Forum Europy, włoska Unia Hinduska, a także Światowa Rada Kościołów, czyli – jak podkreśla LSN – konglomerat grup protestanckich i prawosławnych cerkwi.

Oficjalny komunikat ogłoszony po spotkaniu informuje, że ​​„uczestnicy zastanawiali się nad zmieniającą się dynamiką relacji hindusko-chrześcijańskich w Europie, a także przewidywali sposoby zacieśnienia współpracy w kwestiach, które sprzyjałyby rozkwitowi ludzkości poprzez dialog międzyreligijny, solidarność i gościnność”.

Według relacji watykańskiego urzędu, 55 uczestników znalazło punkt wspólny pomiędzy hinduistyczną koncepcją Vasudhaiva Kutumbakam („cały świat jest jedną rodziną”) a encykliką papieża Franciszka  Fratelli Tutti. Mają być to „kompasy, które prowadzą hinduistów oraz chrześcijan ku nowemu humanizmowi w coraz bardziej zróżnicowanej pod względem kulturowym i religijnym Europie”.

Zebrani wzięli następnie udział w cotygodniowej audiencji generalnej papieża Franciszka na Placu świętego Piotra.

Jak wyjaśnia LSN, wspomniane tu wcześniej sformułowanie Vasudhaiva Kutumbakam uważane jest za kluczowy tekst w myśli hinduistycznej. To również określenie pojawiające się regularnie przy okazji różnych synkretycznych przedsięwzięć. Pod takim hasłem sprawowane jest także trwające obecnie roczne przewodnictwo Indii w międzynarodowej grupie państw G20, uzgadniającej kluczowe kwestie finansowe.

Zarówno środowe spotkanie, jak i cały trwający obecnie „ekumeniczny” dialog Watykanu z reprezentantami niekatolickich wierzeń, oparty jest na soborowej Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate. Jak przypomina Life Site News, tak dokument ten mówi o hinduizmie: „(…) ludzie kontemplują [w nim] boską tajemnicę i wyrażają to poprzez niewyczerpaną obfitość mitów oraz wnikliwe dociekania filozoficzne. Szukają wyzwolenia od udręki naszej ludzkiej kondycji dzięki praktykom ascetycznym, głębokiej medytacji lub ucieczce do Boga z miłością i ufnością”.

„Podczas gdy katolicy wyznają wiarę w Boga w Trójcy Jedynego, hinduizm jest panteistyczny. W najlepszym razie stanowi ogromną mieszaninę ludzkich wierzeń w odniesieniu do Boga. Niektórzy Hindusi wierzą w wielu bogów, według innych, jeden bóg przybiera wiele postaci” – podkreśla LSN.

Portal przytacza opinię amerykańskiego apologety katolickiego dr. Petera Kreefta, który w zwięzły sposób nakreślił różnice między katolicyzmem a hinduizmem, zwracając uwagę na liczne fundamentalne kontrasty.

„(…) na Wschodzie brakuje dwóch zasadniczych punktów chrześcijaństwa – grzechu i zbawienia. Jeśli nie ma grzechu, nie jest potrzebne żadne zbawienie, tylko oświecenie. Nie musimy narodzić się ponownie; raczej mamy po prostu obudzić się do naszej wrodzonej boskości. Jeśli jestem częścią Boga, nigdy nie mogę być naprawdę oddzielony od Boga przez grzech” – zauważył.

„Spotkanie dykasterii z hinduistami oznacza istotne nasilenie oficjalnych stosunków z hinduizmem, jak zauważono w samym komunikacie prasowym. Wcześniej Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego co roku wysyłała wiadomość do hinduistów z okazji ich święta Deepavali. Teraz jednak, koncentrując się na rozwijaniu nowego humanizmu opartego na braterstwie, watykańska dykasteria wydaje się tworzyć nowy grunt ekumeniczny” – komentuje Life Site News piórem Michaela Haynesa.

„Kontrowersyjna encyklika papieża Franciszka z 2020 roku Fratelli tutti od czasu jej ogłoszenia stała się kluczowym tekstem – punktem odniesienia dla takich ekumenicznych przedsięwzięć. Tekst ten zachwala formę braterstwa bez Boga i religijny indyferentyzm, co skłoniło historyka Kościoła Roberta de Mattei do ostrzeżenia, że ​​kiedy braterstwo zostaje oddzielone od chrześcijańskiej miłości bliźniego, dalekie jest od konstytuowania elementu spójności w społeczeństwie. Staje się za to źródłem jego rozpadu” – podkreśla publicysta.

 

Źródło: LifeSiteNews.com

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram