Uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania symboli państwowych – flagi i godła RP, a także modyfikację tekstu hymnu Polski – zakłada przygotowany przez MKDNiS projekt ustawy, który we wtorek opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Panel ekspertów dotyczący zmiany literackiego tekstu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej proponuje zamianę kolejności drugiej i trzeciej zwrotki. Propozycja przewiduje, aby druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego zaczynała się od słów „Jak Czarniecki do Poznania”. Tym samym na drugi plan zejdzie postać Napoleona Bonapartego występująca – obecnie – w drugiej zwrotce, a docelowo w trzeciej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji płynących z resortu kultury, zmiana ta jest powrotem do źródłowej postaci Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa napisał Józef Wybicki w 1797 r.
Ustawa ma też ustandaryzować sposób wykorzystania godła i flagi Rzeczpospolitej Polskiej, o co zabiegało od dawna środowisko heraldyków.
„Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uprządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Ustawa wprowadza ujednolicony wzorzec barw symboli państwowych w standardach graficznych (głównie ze względu na konieczność odpowiedniego wykorzystania w przestrzeni cyfrowej), uporządkować nazewnictwo oraz zwiększyć ich ochronę w przestrzeni społecznej. Projekt przewiduje wprowadzenie jako oficjalnego symbolu państwowego kokardy narodowej.
Źródło: rmf24.pl
PR