3 grudnia 2012

W sobotę 1 grudnia odbył się w Warszawie trzeci już ogólnopolski Kongres Krucjaty Młodych. Kilkadziesiąt osób z całego kraju wysłuchało wykładów znamienitych gości i zobaczyło przedpremierowy pokaz filmu „Cristiada”. Podsumowano również akcję brelokową „Nie Wstydzę się Jezusa”. Motywem przewodnim Kongresu było zaangażowanie świeckich katolików w życiu publicznym.

Kongres Krucjaty to jedna z niewielu okazji w roku aby młode osoby, posiadające wolę walki o restaurację cywilizacji katolickiej, mogły spotkać się i wymienić swoje doświadczenia lub dowiedzieć się jak rozpocząć działalność społeczną w oparciu o postawy i zasady chrześcijańskie.

Wesprzyj nas już teraz!

Zjazd otworzył wykład ks. Grzegorza Śniadocha z Instytutu Dobrego Pasterza – stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie pontyfikalnym, mającego za swój szczególny charyzmat duszpasterstwo, którego źródłem jest liturgia rzymska w jej czcigodnym klasycznym rycie. Ksiądz Śniadoch przybliżył słuchaczom fundamenty i założenia herezji kwietyzmu – XVII wiecznego nurtu, który głosił całkowite oparcie się na Bożej łasce i pomocy z równoczesnym zaniechaniem jakichkolwiek działań i czynów ze strony człowieka. Kwietyzm jest rodzajem fałszywej pobożności, dzięki której w łatwy sposób można usprawiedliwić swój brak odpowiedzialności za życie publiczne i społeczne, gdyż „wszystko jest jedynie w rękach Boga”. Ta niebezpieczna idea jest obecna wśród katolików również dziś, choć w zmienionych i dostosowanych do epoki formach. Ksiądz Grzegorz Śniadoch przypomniał, że prawdziwie katolicka postawa wyraża się w słowach św. Ignacego Loyoli: „tak Bogu ufaj, jakby całe powodzenie spraw zależało tylko od Boga, a nie od ciebie. Tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał to wszystko zdziałać, a Bóg nic”.

Drugim z prelegentów był José Antonio Ureta – kierownik Stowarzyszenia na rzecz obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) w Chile, wykładowca Leadership Institute w USA oraz publicysta (m.in. Polonia Christiana, brazylijskie Catolicismo). Ureta przedstawił uczestnikom Kongresu nauczanie Kościoła Katolickiego dotyczące apostolatu świeckich. Podkreślił, iż apostolat i działalność społeczna to nie tylko prawo ale również obowiązek każdego świeckiego katolika. Inicjatywy laikatu takie jak promocja rozmaitych form pobożności, zachęcanie do odważnego wyznawania wiary czy stanowcze sprzeciwianie się publicznemu łamaniu Bożego prawa nie wymagają zgody i aprobaty hierarchii kościelnej – świeccy mają na tym polu dużą swobodę i autonomię. José Antonio Ureta przypomniał również, że istotą każdego apostolatu świeckich powinno być uświęcanie świata doczesnego i odpieranie inwazji barbarzyństwa, jaką niosą ze sobą kultura i obyczaje współczesnego świata.

Radosną i budującą cześcią Kongresu było podsumowanie zainicjowanej przez Krucjatę Młodych akcji Nie Wstydzę się Jezusa. W Polsce jest już milion osób, które noszą brelok ze znakiem krzyża i z dumą przyznają się do wiary w naszego Zbawiciela. Ogromny sukces i powodzenie tej akcji przypadł na czas, w którym coraz częściej słyszymy o atakach na katolickie symbole znajdujące się w przestrzeni publicznej. „Ateiści i działacze radykalnej lewicy domagają się usunięcia wszelkich oznak publicznego przywiązania do religii – teraz mają o milion krzyży więcej do zdjęcia” – podkreślili koordynatorzy kampanii brelokowej obecni na Kongresie. Swoimi wrażeniami i doświadczeniami dotyczącymi publicznego wyznawania wiary podzielili się z uczestnikami zjazdu Przemysław Babiarz i Michał Lorenc. Jako dowód wdzięczności  za swoje świadectwo i zaangażowanie w promocję akcji obaj panowie otrzymali od Krucjaty Młodych srebrne breloki Nie Wstydze się Jezusa. Najważniejsze i najbardziej uroczyste podziękowania za opiekę nad całym projektem członkowie Krucjaty skierowali do Najświętszej Maryi Panny, ofiarowując dwa złote breloki – dla sanktuarium w Częstochowie i Ojca Świętego w Watykanie.

Kongres zwieńczony został przedpremierowym pokazem filmu For Greater Glory: The True Story of Cristiada. Jest to najdroższa produkcja w historii kina meksykańskiego z gwiazdorską obsadą (m.in. Andy Garcia, Eva Longoria, czy Peter O’Toole). Film opowiada o powstaniu meksykańskich katolików nazywanym Cristiadą (Krucjatą) przeciwko ateistycznej tyranii rewolucyjnych władz Meksyku z lat 1926-1935. Film ten, z powodu swojego radykalnie katolickiego przesłania, jest praktycznie nieznany w całym laicko-liberalnym świecie.

Dzięki podsumowaniu akcji Nie Wstydzę się Jezusa i projekcji filmu Cristiada na pierwszy plan wysuwa się to, że my jako katolicy jesteśmy zobowiązani do tego aby walczyć o to, w co wierzymy. Współczesny świat sugeruje, że powinniśmy się wtopić w tłum dyskusji i dialogu. Jednak ze złem nie ma dialogu. Dlatego każdy świadomy katolik musi podjąć walkę na tych płaszczyznach, na których Pan Bóg dał mu oręż do walki – mówi Katarzyna Stępkowska, prowadząca podsumowanie kampanii brelokowej.

Zaprezentowane wykłady ks. Grzegorza Śniadocha i José Antonio Urety były bardzo aktualne i na pewno poszerzyły i uporządkowały formację młodych ludzi i odpowiedziały na pytania, które ich nurtowały. Bardzo radosnym momentem była chwila uroczystego podsumowania akcji Nie Wstydzę się Jezusa. Bardzo poruszające były wystąpienia osób, którzy prowadziły tę akcję. Niezwykle głębokie były również świadectwa Przemysława Babiarza i Michała Lorenca Wszystko to złożyło się na podniosłą i radosną atmosferę tego Kongresu. Daje to nadzieję, że Krucjata będzie tym śmielej z nowymi siłami i zapałem angażowała się w kolejne przedsięwzięcia dla dobra katolickiego dziedzictwa w Polsce – podsumowuje Arkadiusz Stelmach, wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, przy którym działa Krucjata Młodych.

Marcin Musiał

 

 {galeria}

 

Zdjęcia: Łukasz Korzeniowski

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram