Nad grobem św. Marcina w bazylice we francuskim Tours muzułmański duchowny ogłosił Allaha panem świata i królem Dnia Sądu. Z kolei katolicki arcybiskup wskazał na związek miłosierdzia Allaha ze Świętym Rokiem Miłosierdzia.
17 stycznia arcybiskup francuskiego Tours, cysters Bernard-Nicolas Aubertin, zaprosił do Bazyliki św. Marcina gości: muzułmańskiego imama i innych przedstawicieli islamu, a także buddystów oraz protestantów. Wszyscy zasiedli na chórze, na którym zawieszono tablicę z napisem: „Pokój”.
Wesprzyj nas już teraz!
Św. Marcin był trzecim biskupem Tours. Został pochowany w tym mieście po swojej śmierci w 397 roku. Nad jego grobem wzniesiono wkrótce wielką bazylikę, która stała się cenionym miejscem pielgrzymek.
Jak przypomina na łamach portalu Katholiches.info Giuseppe Nardi, Tours stało się w 732 roku teatrem islamskiego najazdu. Siły muzułmańskie splądrowały miasto, przedostawszy się do Francji z Hiszpanii. Zostały odparte przez Karola Młota, który pokonał je pod Poiters.
Z kolei w 1562 roku grób św. Marcina został podpalony przez protestantów. Pożar przetrwała tylko niewielka część szczątek świętego, które umieszczono w nowym grobowcu. Samą bazylikę poważnie zniszczono w czasie rewolucji francuskiej. Była odbudowywana przez wiek XIX, by zostać poświęconą dopiero w 1925 roku.
Tym razem nad grobem św. Marcina znowu zjawili się muzułmanie i protestanci. Anglikański duchowny odczytał passusy z Księgi Micheasza i Apostoła Pawła. Z kolei muzułmański imam odśpiewał surę al-Fatiha, otwierającą Koran. Ogłasza ona Allaha „bogiem, miłosiernym i litościwym, panem światów, królem Dnia Sądu”.
Sam abp Aubertin stwierdził, że istnieje związek pomiędzy Rokiem Świętym Miłosierdzia, a miłosierdziem Allaha w islamie.
Z kolei dominikanin Jean-Francois Bour z wydziału ds. dialogu międzyreligijnego archidiecezji Tours wezwał wszystkich zgromadzonych do modlitwy i pracy w intencji „życia wszystkich naszych braci w pełnym i szczerym dialogu”.
Następnie zaproszono wszystkich obecnych do wypicia „pucharu przyjaźni”, co odbyło się jeszcze w samej bazylice.
Źródło: Katholisches.info
Pach