Aż 79 proc. młodych Polaków uważa, że imigranci sprawiają, iż kraj, w którym zamieszkali, staje się mniej bezpieczny. Na tym nie koniec, bo ponad dwie trzecie twierdzi, że przyczyniają się do pogorszenia stanu gospodarki.
Takie wnioski płyną z międzynarodowego sondażu, jaki został opublikowany we Włoszech. Jak informuje rmf24.pl, badanie nastawienia do imigrantów i uchodźców przeprowadził w drugiej połowie lipca powiązany z Kościołem Instytut Toniolo z Mediolanu we współpracy z ośrodkiem badań społecznych Ipsos.
Wesprzyj nas już teraz!
Badaniem objęci zostały ludzie młodzi – w wieku od 18 do 32 lat zamieszkujący Włochy, Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Hiszpanię i Polskę. Ich wyniki opublikował dziennik „Corriere della Sera”.
Z sondażu wynika, że aż dla 83 proc. Włochów tolerancja wobec odmienności innych jest ważna. Podobnie sądzi 79 proc. Polaków i 70 proc. Niemców. Niemal dwie trzecie włoskiej młodzieży uważa, że integracja europejska przyczyniła się do integracji różnych kultur. Podobnie zresztą sądzi 61 proc. Polaków.
„79,3 proc. młodych Polaków, czyli najwięcej spośród wszystkich ankietowanych grup narodowych, wyraziło opinię, że imigranci sprawiają, że kraj, gdzie się osiedlili, staje się mniej bezpieczny. Taką opinię podziela 52 proc. Francuzów, Niemców i Włochów oraz 47 proc. Hiszpanów i Brytyjczyków” – informuje rmf24.pl.
Niespełna jedna trzecia polskiej młodzieży (27,2 proc.) jest przekonana, że dzięki imigrantom kraj, do którego trafili, staje się lepszym miejscem. „Imigranci sprawiają, że pogarsza się gospodarka w kraju, w którym mieszkają – takie jest zdanie 67,2 proc. młodych Polaków, ponad połowy Francuzów oraz około 47 proc. Hiszpanów, Brytyjczyków i Włochów.” – wynika z sondażu.
Co ciekawe, aż 70 proc. Hiszpanów stwierdziło, że imigranci poprawiają życie kulturalne w swym nowym kraju. W Polsce i we Włoszech taką opinię wyraziło 43 proc. młodzieży. Ponadto tylko 44 proc. młodych mieszkańców Polski uważa, że napływ migrantów powinien być regulowany przez Unię Europejską, a nie przez poszczególne państwa członkowskie. Za takim rozwiązaniem opowiada się wciąż zdecydowana większość Włochów (70 proc.) oraz około 58 proc. Niemców i Hiszpanów.
Źródło: rmf24.pl
MA