W indyjskim stanie Bihar zakazano użycia alkoholu w każdej formie. Oznacza to, że kapłani nie mogą celebrować Mszy Świętej z wykorzystaniem wina. Pomimo protestów Kościoła władze są nieugięte.
Jak poinformował przedstawiciel rządu indyjskiego stanu Bihar, Kościołowi katolickiemu nie wolno wykorzystywać w czasie Mszy Świętej wina, bo oznaczałoby to złamanie obowiązującego prawa całkowicie zakazującego spożywania alkoholu. Prawo, które weszło w życie z początkiem kwietnia tego roku, początkowo czyniło wyjątek dla katolików, pozwalając im na normalne celebrowanie liturgii. Niestety, władze stanowe zmieniły zdanie i zaostrzyły kurs, odmawiając Kościołowi takiej możliwości.
Wesprzyj nas już teraz!
– Liczę się z tym, że wkrótce przyjdą urzędnicy i zamkną winnicę – powiedział o. Francis Thattaparambil SJ, który kieruje kościelną winnicą w archidiecezji Patna. Winnica ta wytwarza za zgodą władz wino od ponad 50 lat, cały czas pozostając w rękach jezuitów.
Rzecznik archidiecezji, ks. Devasia Mattathilany, poinformował, że zamierza apelować do władz o zmianę decyzji i przemyślenie zakazu, bo wino mszalne jest „integralną częścią liturgii”.
Indyjski stan Bihar znajduje się na północnym wschodzie kraju i graniczy z Nepalem. Jest zamieszkały przez 104 miliony osób, z czego większość to hindusi. Około 17 proc. ludności to muzułmanie. Chrześcijanie stanowią zdecydowaną mniejszość. Odpowiedzialny za wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu szef lokalnego rządu Nitish Kumar uchodzi z wegetarianina i abstynenta.
Źródło: kath.net
Pach