Rząd specjalnego terytorium Indonezji prowincji Aceh, przyjął nowe prawo uznając, że prawo szariatu stosuje się do wszystkich – nie tylko do muzułmanów. Oznacza to m.in. że kobiety muszą zawsze nosić chusty gdy pokazują się publicznie.
Zdaniem przedstawicieli władz jest to wyraz sprawiedliwości. W przeciwnym razie – jak twierdzą – muzułmanie mogliby się czuć dyskryminowani, że podlegają surowszemu prawu, niż reszta populacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Radny Abdulah Saleh podkreślił w rozmowie z Jakarta Post, że nowe prawo stosuje się do wszystkich bez wyjątku. Jedynym „wyborem” jaki dostaną nie-muzułmanie, którzy złamią szariat jest wybór sądu rozpatrującego ich sprawę. Zarówno jednak sądy religijne, jak i świeckie będą podlegać prawu szariatu. Ponadto jeśli dany przypadek nie będzie ujęty w sądownictwie świeckim, to oskarżony i tak będzie sądzony przez sąd szariatu. – Bez wyjątku – podkreśla radny Abdulah Saleh.
Władze religijne będą ponadto miały możliwość aresztowania osób podejrzanych o złamanie prawa oraz skonfiskowania ich własności w oparciu o wstępne dowody – przed ogłoszeniem wyroku. Jak zauważa Ludovica Laccino na łamach ibtimes.co.uk, przestępstw, które ujmuje tylko prawo religijne jest sporo. Chodzi tu m.in. o spożywanie alkoholu, okazywanie sobie uczuć przez pary niebędące małżonkami, malowanie paznokci czy nieubieranie chusty przez kobiety.
Nowe prawo będzie dotyczyć nie tylko obywateli Indonezji, lecz także turystów przybywających do znajdującej się na Sumatrze prowincji. Za jego złamanie grozić może kara chłosty. Za picie alkoholu będzie to 6 do 9 batów z trzciny. Z kolei za przekroczenie prawa dotyczącego ubioru – do 9 batów. Obowiązek rehabilitacji ciążyć będzie także…na osobach uniewinnionych przez sąd religijny. Oskarżonemu przed takim sądem przysługiwać będzie prawo do jednej apelacji.
Źródło: ibtimes.co.uk
Mjend