5 stycznia 2015

Indyjscy biskupi protestują przeciw dyskryminacji chrześcijan

(fot. Suyog / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Biskupi Indii przekazali tamtejszemu rządowi memorandum, w którym zwracają uwagę, że wolność religijna w tym kraju jest coraz bardziej zagrożona. Hierarchowie podkreślają, że w ostatnim czasie nasilają się ataki tak na samych chrześcijan, jak też na ich kościoły.

 

Zdaniem biskupów katolickich i przedstawicieli wspólnot protestanckich jest to działalność wymierzona przeciw konstytucji Indii, która gwarantuje każdemu obywatelowi wolność praktykowania i propagowania swojej religii. W memorandum biskupi przypomnieli podpalenie kościoła św. Sebastiana w New Delhi, które miało miejsce w grudniu ubiegłego roku. – Ten napad należy potępić nie tylko jako bluźnierstwo i akt nienawiści do chrześcijan, ale także dlatego, że zdarzyło się to w stolicy, która już wcześniej doświadczyła wielu incydentów na tle konfliktów międzyreligijnych – powiedział arcybiskup Delhi Anil Couto.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Biskupi wymienili także inne formy prześladowań, np. niewpuszczanie chrześcijańskich duchownych do 50 wiosek w rejonie Bastar lub uniemożliwienie korzystania ze studni publicznych rodzinom chrześcijańskim w stanie Orisa.

 

Biskupi oskarżają władze o milczące poparcie dla organizowanej przez ekstremistów akcji pod hasłem „Powrót do domu”, polegającej na przymusowym nawracaniu na hinduizm chrześcijan i muzułmanów – donosi Radio Watykańskie. „Ocenia się, że w ramach tej akcji około 10 tys. chrześcijan zmuszono do przyjęcia hinduizmu. Według Sajana George’a, stojącego na czele Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan, rząd centralny i lokalna administracja nie mogą zrezygnować z odpowiedzialności za ochronę prawa chrześcijan do wolności religijnej. Sprawcy tych przestępstw muszą zostać ukarani, a chrześcijanom należy zapewnić pokojową egzystencję gwarantowaną przez konstytucję” – podaje watykańska rozgłośnia.

 

Wyznawcy Chrystusa stanowią obecnie 2,3 proc. ludności Indii, a wspólnota tzw. chrześcijan św. Tomasza jest tam obecna od prawie dwóch tysięcy lat.

 

Źródło: Radio Watykańskie

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram