Indyjski Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu z Delhi legalizującego czyny homoseksualne. Sędziowie tym samym utrzymali w mocy prawo wywodzące się z czasów kolonialnych, które zakazuje aktów seksualnych pomiędzy osobami tej samej płci. Są one „niezgodne z naturą” i stanowią przestępstwo.
2 lipca 2009 r. Sąd wyższej instancji w Delhi uchylił przepisy odnoszące się do homoseksualnych relacji, które mówiły o tym, iż homoakty są sprzeczne z naturą i stanowią przestępstwo kryminalne. Za niezgodne z prawem czyny groziła kara pozbawienia wolności od lat 10 do dożywocia w sprawach uznanych za szczególnie poważne.
Wesprzyj nas już teraz!
Od orzeczenia odwołał się do najwyższego trybunału lider hinduskiej partii nacjonalistycznej BP Singhal, twierdząc, że „akty homoseksualne są nielegalne, niemoralne i sprzeczne z etosem kultury Indii”. Wniosek poparło wiele organizacji religijnych.
Sędziowie SN mimo że przywrócili zakaz aktów seksualnych niezgodnych z naturą zaznaczyli, iż zmiana prawa w tej kwestii jest możliwa, ale na drodze legislacyjnej.
Źródło: asianews.it, AS.