– Niska inflacja przez parę lat na całym świecie się skończyła. To wynika z jednej głównej przyczyny – dodruku pieniądza przez banki centralne na całym świecie, żeby ratować gospodarkę w czasie pandemii – mówił w środę na antenie Polskiego Radia 24 prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu Ekonomicznego SAN w Warszawie.
W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku o 5,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,3 proc.
Sprawę skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Konrad Raczkowski. – Niska inflacja przez parę lat na całym świecie się skończyła. W najbliższych latach takiego konsensusu nie będzie – ocenił.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem dyrektora Instytutu Ekonomicznego SAN w Warszawie główną przyczyną tej sytuacji stanowi dodruk pieniądza, na który zdecydowały się banki centralne na całym świecie, po to, aby ratować gospodarkę w czasie pandemii.
– Zobaczymy, w jakim stopniu ten lek dla gospodarki w czasie pandemii w postaci pustego pieniądza będzie antidotum, a może wręcz przeciwnie – akceleratorem tych zmian – mówił gość PR24.
Jak wskazał, zmiany te są inne z perspektywy rządu, a inne ze strony konsumenta. Po stronie władzy wiążą się one te ze zmniejszeniem obciążenia długu publicznego. W przypadku obywatela – niestety negatywnie wpływają na jego portfel.
Źródło: Polskie Radio 24, PolskieRadio24.pl
TK