Trwa kampania na rzecz szerokiego dostępu do informacji o szpitalach dokonujących aborcji. W ocenie inicjatorów akcji, dzięki zebranym informacjom pacjenci w sposób bardziej świadomy będą mogli dokonywać wyboru szpitala, w którym na świat przyjdzie ich potomstwo.
Senator Kazimierz Jaworski uważa, że każda pacjentka powinna mieć prawo do tego, by dysponować wiedzą na temat szpitala czy kliniki, w której będzie rodzić swoje dziecko. – Taką wiedzę powinna mieć również rodzina i osoby zainteresowane. Ważne jest to również dlatego, by mieć pewność, iż ręce, które odbierają dziecko, nie są tymi samymi, które zabijają inne – mówi Jaworski.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak informuje NaszDziennik.pl, obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej patronuje Stowarzyszenie „Ręce Życia”, które rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia pod społecznym projektem zmiany w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z tym projektem, proponowana klauzula sumienia dla pacjenta w praktyce oznaczałaby, że Rada Ministrów byłaby zobligowana przedkładać Sejmowi coroczne sprawozdanie o liczbie aborcji na terenie kraju i ich podstawach prawnych. Do sprawozdania miałaby być dołączona lista szpitali, w których zostały przeprowadzone, a wszystkie te informacje byłyby aktualizowane przez resort zdrowia i zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej.
Regulacja miałaby też drugi wymiar – zauważa NaszDziennik.pl – który sprzyjałby komfortowi pracy personelu medycznego. Senator Jaworski podkreśla, że inicjatywa ma związek z wydarzeniami w jednej z rzeszowskich klinik, której położna ujawniła, że szpital dokonuje aborcji, i publicznie odmówiła udziału w tym procederze. Szpital zagroził pracownicy procesem i zażądał przeprosin oraz 50 tys. zł odszkodowania. – Po ujawnieniu informacji dotyczącej działań jednej z rzeszowskich klinik, gdzie na jednym piętrze odbierane są nawet bardzo wczesne ciąże, na drugim zaś dokonuje się aborcji, doszło do protestów społecznych. Co więcej, również położne w owej klinice nie godziły się na takie działania. Doszliśmy do wniosku, że władze państwowe powinny ujawniać informacje dotyczące aborcji – zaznacza polityk.
Autorzy projektu w jego uzasadnieniu tłumaczą, że klauzule sumienia lekarzy i pielęgniarek są dotychczas regulowane w sposób wysoce niedoskonały, jednak klauzula sumienia pacjentów jest aspektem, który w ogóle nie był dotąd dostrzegany. „Pacjent ma prawo wiedzieć, czy szpital, któremu powierza swe zdrowie i życie, hołduje zasadom moralnym odpowiadającym samemu pacjentowi. Tak jak pracownicy służby zdrowia mają prawo odmówić uczestniczenia w czynnościach sprzecznych z ich sumieniem, tak pacjenci mają prawo wyboru placówki pod kątem odpowiadających im standardów moralnych” – wskazują autorzy noweli.
Źródło: NaszDziennik.pl
pam