2 października 2023

Prezes SKCh im. Księdza Piotra Skargi wśród laureatów „Lwów Ordo Iuris”

Cały czas staramy się dawać świadectwo prawdzie; prawdzie katolickiej, chrześcijańskiej, aby Polska nadal, pomimo wszystkich zawirowań i problemów, które się pojawiają, pozostała wierna Chrystusowi i Matce Najświętszej – powiedział Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Odebrał on w sobotę statuetkę „Lwa Ordo Iuris”, przyznaną przez konserwatywny instytut prawny.

 

Instytut Ordo Iuris świętuje w tym roku 10-lecie swojej działalności. Zwieńczeniem obchodów jubileuszu była uroczysta gala, podczas której wręczono „Lwy Ordo Iuris”.

Wesprzyj nas już teraz!

Nagrody otrzymały osoby, które uzyskały najwięcej głosów internautów w sześciu kategoriach.

Ponadto kapituła zdecydowała o wręczeniu nagród specjalnych i wyróżnień.

Odbierając statuetkę przyznaną w kategorii Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu prezes SKCh im. Księdza Piotra Skargi podkreślił, że jest reprezentantem ponad stuosobowego już środowiska ludzi pracujących na rzecz stowarzyszenia. Owocne funkcjonowanie organizacji jest zaś możliwe dzięki systematycznemu wsparciu wielu dziesiątek tysięcy darczyńców, a także czytelników oraz widzów czasopism, witryn i kanałów internetowych, między innymi portalu PCh24.pl.

Pragnę podziękować tym wszystkim osobom, które zaangażowały się w naszą działalność.

Pamiętam, że 25 lat temu tutaj, na naszym polskim gruncie była posucha. Miejmy świadomość, iż żadne niezależne organizacje społeczne nie miały możliwości działania przez praktycznie 50 lat. A po 1989 roku tak zwane organizacje pozarządowe mogły istnieć dzięki powiązaniom z byłą nomenklaturą, postkomunistycznymi strukturami, bądź też miały możnych sponsorów w stylu George’a Sorosa czy innych zwolenników liberalizmu w Polsce – przypomniał Sławomir Olejniczak.

Wsparcie od tak licznej grupy darczyńców pozwoliła Stowarzyszeniu osiągnąć finansową niezależność zarówno od funduszy państwowych jak i innych potężnych donatorów, którzy mogliby próbować wywierać szkodliwy wpływ na działalność SKCh.

Dzięki temu od prawie już ćwierć wieku prowadzimy tę misję budzenia sumień Polaków, tak jak nasz patron, ksiądz Piotr Skarga – podkreślał prezes organizacji.

Przez te 25 lat i teraz, cały czas staramy się dawać świadectwo prawdzie; prawdzie katolickiej, chrześcijańskiej, aby Polska nadal, pomimo wszystkich zawirowań i problemów, które się pojawiają, pozostała wierna Chrystusowi i Matce Najświętszej – zapewnił.

Pragnę podziękować za tę opiekę naszej Królowej Korony Polskiej – że czuwa nad nami, nad naszą organizacją, że przynosi tak wspaniałe owoce nie tylko naszej działalności, ale że udało się też stworzyć tak wspaniałą organizację jak Ordo Iuris, której 10-lecie też obchodzimy – zakończył prezes Sławomir Olejniczak.

Sobotnia ceremonia miała miejsce w Warszawskim Domu Technika NOT. W gali uczestniczyli darczyńcy, pracownicy i współpracownicy Instytutu Ordo Iuris oraz osoby, które korzystały z jego pomocy. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele mediów, kultury, świata polityki i organizacji społecznych.

Od czerwca na stronie lwyordoiuris.pl można było oddawać głosy na kandydatów nominowanych przez kapitułę, a wybranych spośród osób zgłoszonych przez internautów. Głosowanie odbywało się w pięciu kategoriach – Życie, Rodzina, Wolność, Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu oraz Kultura. Wręczona została także nagroda Kręgu Przyjaciół Ordo Iuris, czyli osób, które regularnie wspierają Instytut. W każdej z kategorii nominowano po trzech kandydatów.

Laureatem nagrody w kategorii Życie został ks. Tomasz Kancelarczyk. Fundacja Małych Stópek, której jest prezesem, od lat pomaga młodym matkom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

„Lwa” w kategorii Rodzina otrzymali Jadwiga i Jacek Pulikowscy. Przez wiele lat zajmują się oni doradztwem rodzinnym, są autorami licznych książek i wykładów.

W kategorii Wolność nagrodę otrzymał publicysta Witold Gadowski.

Laureatem w kategorii Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu został natomiast ks. prof. Dariusz Kowalczyk, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum, rekolekcjonista i pisarz.

W kategorii Kultura nagrodzony został prof. Wojciech Roszkowski – historyk, autor wielu książek, w tym podręcznika „Historia i Teraźniejszość”.

Nagrodę Kręgu Przyjaciół otrzymał natomiast ks. prof. Dariusz Oko, teolog i pisarz, zaangażowany w ujawnianie tzw. „lawendowej mafii”.

Kapituła wręczyła także nagrody specjalne w niektórych kategoriach.

W kategorii Życie uhonorowany został ginekolog prof. Bogdan Chazan.

Nagrodę specjalną w kategorii rodzina otrzymała dr Wanda Półtawska – lekarz zaangażowana we wsparcie rodzin, przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

W kategorii Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu nagrodzony został Sławomir Olejniczak – prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

Z kolei w kategorii Kultura kapituła nagrodziła Leszka Sosnowskiego – założyciela wydawnictwa Biały Kruk.

Wręczone zostały również wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Otrzymały je osoby, którym Instytut udzielał pomocy prawnej. W kategorii Życie wyróżnieni zostali działacze prolife: dr Bawer Aondo-Akaa, Jan Bienias, Adam Brawata i Anna Trutowska. W kategorii Rodzina wyróżnienie otrzymali Monika i Zdzisław Pankowie – rodzice niepełnosprawnego chłopca. W kategorii Wolność wyróżniono Janusza Komendę – pracownika zwolnionego z pracy w IKEA za cytowanie Biblii na firmowym forum.

 

Źródła: Ordo Iuris, PCh24.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 51 000 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram