Internowani w stanie wojennym, którzy przymusowo zostali wcieleni do wojska, mogą teraz ubiegać się o odszkodowanie. Do Sejmu trafił też senacki projekt ustawy o pomocy represjonowanym.
Wcześniej teoretycznie istniała taka możliwość, ale była ona iluzoryczna. Ustawa przyznająca internowanym prawo do ubiegania się o odszkodowanie weszła w życie w 1991 roku. W praktyce nie mogli z niej skorzystać internowani przymusowo wcieleni do wojska.
Wesprzyj nas już teraz!
Chcą to obecnie zmienić senatorowie. Zmotywowali ich do tego przedstawiciele stowarzyszenia Chełmiacy 1982 zrzeszającego osoby internowane. Senacka Komisja Petycji zdecydowała się złożyć projekt ustawy w tej sprawie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to internowani, których wcielono do wojska będą mogli występować sądownie do Skarbu Państwa o zadośćuczynienie.
To niejedyny gest ze strony senatorów pod ich adresem. Do Sejmu trafił właśnie senacki projekt ustawy o pomocy represjonowanym. Przewiduje, że byli opozycjoniści będą mogli się starać m.in. o comiesięczne świadczenie specjalne w wysokości najniższej emerytury. Wśród uprawnionych do pomocy ustawa wymienia też internowanych w wojskowych obozach specjalnych.
Źródło: rp.pl
ged