Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za „wartości i transparentność”, ulokowała ponad 300 tys. złotych w funduszu inwestycyjnym należącym do firmy prowadzącej działalność sprzeczną z wytycznymi unijnej polityki klimatycznej. Gigant finansowy, o którym mowa, oskarżany jest także o korupcję, niszczenie środowiska naturalnego, a nawet o poważniejsze przekręty. W czasie kryzysu ekonomicznego w 2008 roku przedsiębiorstwo podwoiło bowiem swoje zyski.
Jak donosi Gazeta Polska, w oświadczeniu majątkowym Very Jurovej znaleźć można kompromitujące fakty. Wiceprzewodnicząca KE, odpowiedzialna za wartości i transparentność, zainwestowała w sumie ok 300 tys. złotych, w fundusz inwestycyjny należący do przedsiębiorstwa BlackRock. Ten finansowy gigant i potężny, działający w wielu branżach gracz, oskarżany jest o niszczenie środowiska naturalnego i przyśpieszanie zmian klimatycznych.
Korporacja jest bowiem największym posiadaczem paliw kopalnych, ropy, węgla i gazu na świecie. To również lider inwestycji w podmioty tworzące… elektrownie węglowe. „Według jednego z raportów, BlackRock posiada więcej rezerw ropy, gazu i węgla energetycznego niż jakikolwiek inny inwestor, z łącznymi rezerwami wynoszącymi 30 proc. całkowitej emisji CO2 związanej z energią w 2017 roku”, informuje GP.
Wesprzyj nas już teraz!
Potentat wśród parabanków prowadzi także intratne interesy w Rosji i Chinach, krajach pozostającymi w stałym konflikcie z Unią Europejską. To dotychczas jedyny inwestor, któremu rząd Xi Jinping’a pozwolił na w pełni swobodną aktywność inwestycyjną na chińskim rynku. W Rosji przedsiębiorstwo stale bierze udział w przedsięwzięciach finansowych powiązanych z prezydentem Władimirem Putinem. Jak podkreśla Gazeta Polska, agresywna polityka zagraniczna Kremla nie zmniejszyła zaangażowania inwestycyjnego przedsiębiorstwa.
Według przekazanych przez medium informacji, Black Rock może liczyć na sprawny lobbing w Komisji Europejskiej. W maju ubiegłego roku to właśnie ta korporacja została wyznaczona przez eurokratów do sformułowania dla banków… przepisów ochrony środowiska naturalnego. Kuriozalna decyzja wywołała protesty orędowników ochrony klimatu i krytykę Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Vera Jurova znana jest z częstych konfrontacji z decyzjami polskich władz. Wielokrotnie podważała praworządność w RP i atakowała krajowe władze. W 2019 roku polityk ostrzegała przed tworzącym się nad Wisłą „dyktatorskim reżimem”. Krytykowała także projekt ustawy „Lex TVN”, twierdząc że będzie on „potężnym ciosem dla pluralizmu mediów” w kraju.
Źródła: Gazeta Polska
FA