Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaapelował do lokalnych władz o nieoddawanie czci pamięci żołnierzy sowieckich, którzy zginęli podczas zajmowania miasta w 1945 roku. Naczelnik IPN przypomina, że Sowieci nie byli armią, która wyzwalała Gdańsk, a także zachęca do uczczenia Żołnierzy Niezłomnych poległych w powstaniu antykomunistycznym.
List skierowany do władz miasta Gdańska został przygotowany przez dr Karola Nawrockiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Przedstawiciel IPN zwraca w nim uwagę na chrześcijańską zasadę mówiącą o tym, że ziemskie czyny żołnierzy 2 Frontu Białoruskiego zostaną osądzone przed obliczem Boga. Wg Nawrockiego, żadnych wątpliwości nie budzi również fakt samego trwania cmentarza żołnierzy sowieckich. Kontrowersyjne natomiast jest czczenie pamięci osób, które swoją postawą przyczynili się do okupacji Polski w okresie PRL.
Wesprzyj nas już teraz!
„Pojawiają się one (wątpliwości – przyp. red) w momencie oddawania przez polskie władze miasta Gdańska hołdu – poprzez złożenie kwiatów, zarówno samej dacie 27 marca, jak i żołnierzom, którzy czynem zbrojnym przynieśli Polsce 45 lat komunistycznego zniewolenia. W sposób wyraźny wątpliwego historycznie tła uroczystościom 27 (w tym roku obchodzonych 29) marca przydaje fakt wzniesienia na cmentarzu pomnika-mauzoleum, odsłoniętego 7 listopada 1947 r., czyli w dniu największego święta światowego komunizmu – rewolucji październikowej” – czytamy w liście skierowanym do prezydenta miasta oraz przewodniczącego Rady Miasta.
Dr Karol Nawrocki zwrócił także uwagę na fakt, iż czerwonoarmiści nie byli wyzwolicielami miasta lecz zdobywcami, a także przypomniał okrutne i udokumentowane czyny, których dopuścili się Sowieci.
„Podczas swojego pobytu w Gdańsku czerwonoarmiści przejawiali okrucieństwo w stosunku do wszystkich mieszkańców miasta, niezależnie od ich narodowości. Z podobną nienawiścią traktowali historyczną zabudowę naszego miasta. Przykłady okrutnych zbrodni, grabieży, demontażu urządzeń i całych przedsiębiorstw, deportacji, zbiorowych gwałtów oraz umyślnych podpaleń dokonywanych przez żołnierzy sowieckich znaleźć można na kolejnych stronach załączonej notatki”.– pisze dr Karol Nawrocki.
Gdański IPN zaproponował wsparcie dla wszelkich prac związanych z uczczeniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych, którzy polegli podczas tzw. powstania antykomunistycznego w Polsce.
Źródło: gdansk.gosc.pl
POz