Drugi etap ekshumacji w kwaterze „Ł” na Powązkach Wojskowych zacznie się w marcu. W pracach mają pomóc wojskowe zdjęcia lotnicze, na których widać rzędy grobów sprzed 60 lat.
Zdjęcia pochodzą z lat 50., czyli okresu, w którym dokonywano tajnych pochówków na Łączce. Planowano je wykorzystać do sporządzenia map wojskowych. Historycy IPN odnaleźli je ostatnio w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie.
Wesprzyj nas już teraz!
Najpierw należy przeprowadzić badania porównawcze z aktualnymi mapami, tak aby dokładnie określić miejsca kolejnych poszukiwań. – Udało się nam zdobyć fotografie lotnicze, które pokazują obszar dawnego pola więziennego, jesienią będziemy się starali nałożyć je na współczesną mapę – podkreśla historyk. Drugi etap prac ekshumacyjnych planowany był na październik, ale zostanie odłożony. IPN w całości pokryje koszty związane z drugim etapem. Tego typu przedsięwzięcie wymaga rozpoczęcia pewnych procedur finansowych i przetargowych – powiedział „Naszemu Dziennikowi” prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.
Do tego czasu IPN przeprowadzi na Powązkach prace badawcze w postaci próbnych odwiertów, badań sondażowych i dokładnego określenia miejsca wykopów, tak by na wiosnę ruszyć intensywnie z pracami.
Podczas pierwszego etapu prac wydobyto 117 szczątków ofiar terroru komunistycznego. Obecnie trwają intensywne badania identyfikacyjne i genetyczne. Ich pierwsze wyniki będą znane za kilka tygodni.
Kwatera „Ł” Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, znana jako kwatera „na Łączce”, to miejsce, gdzie w latach 1948–1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Najczęściej byli to żołnierze Polski Podziemnej.
Wśród nich są prawdopodobnie między innymi legendarny generał August Emil Fieldorf „Nil” – organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE, przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”; podpułkownik Łukasz Ciepliński, rotmistrz Witold Pilecki – dobrowolny więzień Auschwitz; major Bolesław Kontrym „Żmudzin” – cichociemny, żołnierz Armii Krajowej; major Hieronim Dekutowski „Zapora” – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN.
Źródło: „Nasz Dziennik”
kra