20 maja 2017

Instytut Pamięci Narodowej podjął decyzję w sprawie pomnika poświęconego pamięci radzieckich żołnierzy – jeńców, którzy zginęli w Zamościu w listopadzie 1941 roku. Pomnik powstał na przełomie lat 60-tych i 70-tych i jest stylizowany na kształt czołgu. Zawiera również komunistyczne symbole – sierp i młot. To w związku z tą symboliką IPN postanowił interweniować i zalecić usunięcie symboli odwołujących się do totalitarnego systemu.

Kontrowersyjny pomnik upamiętnia radzieckich żołnierzy, którzy w 1941 roku zostali zagłodzeni lub zmarli wskutek zimna, głodu lub chorób. Czerwonoarmiści byli przetrzymywanie w obozach jenieckich przez niemieckich żołnierzy. Radni Zamościa dyskutowali w ostatnim czasie na temat powinności utrzymywania obelisku jako miejsca pamięci. Ostatecznie uznano, że jest to element historii miasta i nie należy go usuwać. Jednak pojawiały się również głosy krytyczne, wśród nich m.in. opinie radnych PiS, którzy komentowali widniejące na pomniku komunistyczne symbole.

Wesprzyj nas już teraz!

– Powołujemy się na konstytucję, w której napisano, że nie wolno propagować zbrodniczych ustrojów: faszyzmu i komunizmu – tłumaczy zamojski radny Adam Pawlik. Dodaje, że klub Prawa i Sprawiedliwości nie będzie stawał w obronie symboli władzy totalitarnej, zarówno swastyki jak również sierpa i młota.

Sprawę zbadał Instytut Pamięci Narodowej, który zwrócił uwagę, że należy usunąć z pomnika symbole komunistyczne. Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa poinformował również, że IPN wyraził zdanie, że w pobliżu pomnika należy umieścić tablicę informacyjną, opisującą historię miejsca.

„Na terenie osiedla Karolówka pod Zamościem od lipca do grudnia 1941roku funkcjonował niemiecki obóz jeniecki Stalag 325. Więziono w nim w nieludzkich warunkach ok.18 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. Blisko 16 tysięcy z nich zmarło z głodu i chorób lub zostało wymordowanych przez niemiecką załogę po próbie buntu w listopadzie 1941roku. Ofiary niemieckiej zbrodni spoczywają na cmentarzu wojennym przy ul. Szwedzkiej” – brzmi sugerowany opis historii miejsca, który zaproponował IPN.

 

 

Źródło: dziennikwschodni.pl, tvp.info

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram