Pion śledczy IPN prowadzi co najmniej 30 wielowątkowych śledztw związanych ze zbrodniami dokonanymi przez ukraińskich nacjonalistów na dawnych Kresach na Polakach. Okręgowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu poszukuje pokrzywdzonych lub świadków zbrodni dokonanych w latach 1939 – 45 przez nacjonalistów ukraińskich na terenie dawnych powiatów Czortków i Kopyczyńce. Śledztwo dotyczy „zbrodni ludobójstwa na obywatelach polskich w celu wyniszczenia w części polskiej grupy narodowej”. Te zbrodnie nie ulegają przedawnieniu.
Najczęściej śledztwa prowadzone przez IPN dotyczą zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. IPN bada też wydarzenia, których ofiarami byli Ukraińcy.
Wesprzyj nas już teraz!
IPN zakłada, że zbrodnie, których dopuszczono się wobec ludności polskiej na Kresach noszą znamiona zbrodni ludobójstwa i nie podlegają przedawnieniu. Jak podkreślono, śledztwa takie trwają po kilka, kilkanaście lat i zwykle kończą się umorzeniem z powodu nie wykrycia sprawców zbrodni, lub – po ustaleniu ich danych – stwierdzeniu, że już nie żyją.
W prowadzonych śledztwach prokuratorzy posiłkują się zeznaniami bliskich ofiar rzezi, opierają się na materiałach przygotowanych przez historyków, a także dokumentami zgromadzonymi w Zakład im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz przez instytucje kościelne.
Źródło: rp.pl
pam