Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, w związku z prowadzonym śledztwem, prosi o kontakt osoby najbliższe dla osób rozstrzelanych w egzekucjach publicznych dokonanych na ulicach Warszawy oraz w ruinach byłego getta.
OKŚZpNP w Warszawie kontynuuje śledztwo, wszczęte przez byłą Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, w sprawie zabójstw około 37 tysięcy osób, pochodzących z Warszawy oraz okolicznych miast i miejscowości. Zbrodni dokonano w okresie od października 1939 r. do 1 sierpnia 1944 r. podczas egzekucji ulicznych w Warszawie.
Wesprzyj nas już teraz!
Pokrzywdzeni najczęściej zatrzymywani byli w związku z prowadzonymi przez niemiecką policję i gestapo śledztwami, albo w wyniku przeprowadzanych „łapanek”, a potem osadzani w więzieniu na Pawiaku. Następnie skazywani na mocy wyroków Sądu Doraźnego Policji Bezpieczeństwa na kary śmierci. Po czym dane skazanych publikowane były w obwieszczeniach umieszczanych na ulicach Warszawy jako osób przeznaczonych do ułaskawienia, pod warunkiem, iż nie będą powtarzały się napady na Niemców. W kolejnym obwieszczeniu informowano o rozstrzelaniu osób przewidzianych do przedstawienia do ułaskawienia w związku z kolejnym atakiem na Niemców lub Polaków stających w służbie niemieckiej.
Źródło: ipn.gov.pl
luk