29 sierpnia 2017

IPN przesłuchał nowego świadka w sprawie mordu w Jedwabnem. Czy śledztwo zostanie wznowione?

(By Fotonews (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons)

W poniedziałek prokuratorzy z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przesłuchali 89-letnią Antoninę K. z Orzysza – nowego świadkiem w sprawie zbrodni w Jedwabnem z 1941 roku. Zdaniem ekspertów zeznania kobiety mogą stanowić przełom w całej sprawie a nawet wpłynąć na decyzję o ekshumacji ofiar.

 

W czasie II wojny światowej Antonina K. mieszkała w Jedwabnem. 16 sierpnia br., kiedy dziennik „Rzeczpospolita” opublikował informację o zgłoszeniu się przez nią do IPN-u media bardzo szeroko komentowały jej słowa: „Widziałam Niemców i pędzonych przez nich ludzi”. Pojawiło się wówczas pytanie: czy 89-latka była bezpośrednim świadkiem zabójstwa Żydów?

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przesłuchanie  Antoniny K. przeprowadzono w trybie art. 327 par. 3 Kodeksu postępowania karnego, czyli „bez wydawania postanowienia o podjęciu umorzonego śledztwa na nowo”.

 

W chwili obecnej śledczy nie ujawnili szczegółów związanych z jej poniedziałkowym przesłuchaniem. Nie można jednak wykluczyć, że to zeznania pani Antoniny odegrają decydującą rolę w sprawie ewentualnego wznowienia śledztwa dotyczącego mordu w Jedwabnem i decyzji o dokończeniu przerwanej w 2001 roku ekshumacji zamordowanych Żydów. Dalsze kroki w tej sprawie zostaną ogłoszone najwcześniej w przyszłym tygodniu przez białostockiego naczelnika oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

 

Według dotychczasowych ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej sprzed kilkunastu lat 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem doszło do zamordowania przez „grupę polskiej ludności”, inspirowanej przez umundurowanych Niemców, co najmniej „340 żydowskich sąsiadów”. Większość z nich – w tym kobiety i dzieci – została spalona żywcem w stodole.

 

Decyzja o umorzeniu przez IPN śledztwa w tej sprawie zapadła w roku 2003. Uzasadniano ją „brakiem wystarczających dowodów na udział osób innych, niż osądzone za to już po II Wojnie Światowej”.

 

Źródło: rmf24.pl, „Rzeczpospolita”, PCh24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 297 230 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram