Instytut Pamięci Narodowej od kilku miesięcy prowadzi śledztwo w sprawie procesu mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, skazanego w 1950 roku na śmierć.
Wraz z „Łupaszką” wyrok śmierci od sędziów Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie usłyszeli członkowie Okręgu Wileńskiego AK: ppłk Antoni Olechnowicz „Pohorecki”, kpt. Henryk Borowski „Trzmiel”, ppor. Lucjan Minkiewicz „Wiktor”. W tym samym procesie dożywotni skazano: narzeczoną „Łupaszki”, Lidię Lwow oraz Wandę Minkiewicz „Dankę”.
Wesprzyj nas już teraz!
Rozprawie przewodniczył sędzia, Mieczysław Widaj, który w latach 40. i 50. skazał na śmierć ponad 100 żołnierzy antykomunistycznego powstania. IPN chce sprawdzić, czy śledztwo przebiegło zgodnie z ówczesnym systemem prawnym, następnie ustalić sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności.
Śledztwo wszczęto z urzędu. Mimo że trwa ono od kilku miesięcy, IPN dotąd nie chciał się nim chwalić. – W trakcie postępowania sprawdzę m.in. poprawność stosowania wobec skazanych aresztów, a także prawidłowość wyrokowania – poinformował o zamiar śledczych „Rzeczpospolitej” prok. Marek Klimczak.
Niewykluczone, że Klimczak pokusi się o ocenę, czy podczas procesu „Łupaszki” doszło do tzw. mordu sądowego, czyli świadomego skazania na podstawie spreparowanych dowodów.
Mjr. Zygmunt Szendzielarz był dowódcą V Wileńskiej Brygady AK. Zginął 2 listopada 1950 z rąk komunistycznych oprawców, w więzieniu na warszawskim Mokotowie.
Źródło: „Rzeczpospolita”
ged