19 kwietnia 2017

IPN szuka szczątków ofiar komunistycznych oprawców na terenie bielskiej katowni UB

(Źródło: ipn.gov.pl / fot. Igor Witowicz)

W okresie od 18 kwietnia do 7 maja 2017 r. na terenie dziedzińca dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim (woj. podlaskie) zaplanowano czynności procesowe, polegające na przeprowadzeniu sondaży archeologicznych. W ubiegłym roku odkryto tam ludzkie szczątki.

 

Podejmowane są one w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, dotyczącego zbrodni komunistycznych i przeciwko ludzkości, dokonanych przez funkcjonariuszy struktur Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim w latach 1944–1954.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Powyższe czynności stanowią drugi etap prac poszukiwawczych. Poprzedni przeprowadzono we wrześniu 2016 r. W ich toku na głównym dziedzińcu ujawniono wówczas szkielet ludzki. W innej części tej posesji odnaleziono dwie kości ludzkie. Ponadto na dziedzińcu wewnętrznym odkryto kolejne szczątki co najmniej 5 osób, które zostały przeniesione z innego miejsca. Obecne czynności zmierzają do sprawdzenia pozostałych części dziedzińca głównego i wewnętrznego  dawnego PUBP w Bielsku Podlaskim, w celu ustalenia czy znajdują się tam szczątki kostne osób pozbawionych życia przez funkcjonariuszy UB.

 

Prokuratura IPN Białystok prowadzi od kilku lat śledztwo dotyczące zbrodni funkcjonariuszy powiatowego UB w Bielsku Podlaskim. Chodzi o dokonane tam w latach 1944-1956 zabójstwa działaczy i członków organizacji niepodległościowych, którzy umierali wskutek pobić i tortur.

 

Wątki tego postępowania dotyczą też psychicznego i fizycznego znęcania się nad członkami organizacji niepodległościowych, którzy zostali pozbawieni wolności. IPN chce ustalić zarówno sprawców zbrodni, jak i personalia wszystkich ofiar. Wśród dowodów są m.in. akta b. Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku, dotyczące czynności procesowych wobec zatrzymywanych osób.

 

Siedziba bielskiego UB, gdzie prowadzone są prace archeologiczne, mieściła się w budynku po byłym klasztorze karmelitów w tym mieście. Wcześniej, po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną, prawdopodobnie siedzibę miało tam NKWD.

 

 

Żródło: ipn.gov

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 298 795 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram