Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński, złożył do Wojewody Mazowieckiego 195 wniosków o ekshumacje i przeniesienie zwłok uniemożliwiających dalsze prace na „Łączce”. Decyzje miałyby rygor natychmiastowej wykonalności.
Wnioski dotyczą kwater „Ł” i „Ł II” na warszawskich Powązkach. W miejscu, w którym grzebano ofiary komunistycznego terroru od roku 1982 prowadzono kolejne, regularne pochówki. Nowe groby uniemożliwiają przeprowadzenie prac ekshumacyjnych. Na tych kwaterach leżą ciała co najmniej 74 ofiar komunistycznych zbrodni, w tym prawdopodobnie rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa i pułkownika Łukasza Cieplińskiego (prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość).
Wesprzyj nas już teraz!
Złożenie wniosków o przeniesienie nowszych pochówków było możliwe na podstawie nowelizacji ustawy z 15 maja bieżącego roku. Ustawa przewiduje trzy miesiące czasu na negocjacje z rodzinami, przeniesienie zostanie sfinansowane ze środków Skarbu Państwa. Instytut Pamięci Narodowej może pokryć ewentualne odszkodowania ze względu na rygor natychmiastowej wykonalności, ale prezes IPN – Łukasz Kamiński – podkreśla, że środki na ten cel zostały już zabezpieczone.
W trakcie przeprowadzonych do tej pory prac na „Łączce” ekshumowano już szczątki należące do 202 osób. Ogłoszono tożsamość 40 z nich, w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego i Bolesława Kontryma.
Źródło: ipn.gov.pl
mat