W tym roku Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie prace mające na celu odszukanie miejsc pochówku żołnierzy z Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych zgładzonych przez komunistów w 1947 roku.
Prace będą prowadzone w miejscach najlepiej opracowanych przez historyków, gdzie prawdopodobieństwo natrafienia na groby bohaterów jest największe. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje. „To las w miejscowości Ogrodzona nieopodal Cieszyna, a także jedno z wielu domniemanych miejsc chowania ofiar w Bielsku-Białej. Ostatecznie wskaże je wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk” – napisała niezalezna.pl.
Wesprzyj nas już teraz!
Według dotychczasowych badań w kilku miejscach w Bielsku-Białej i okolicy mogą spoczywać m.in. żołnierze NSZ ze zgrupowania Henryka Flamego „Bartka” oraz żołnierzy NOW. Ślady prowadzą na teren za Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku, gdzie może spoczywać żołnierz „Bartka” sierż. Edward Michalik „Kanar” oraz związany z tym oddziałem Karol Czorny. Eksperci wskazywali, że groby mogą znajdować się na podwórzu UBP w Białej oraz w parku na rzeką Białą, jak i na terenie obecnego szpitala pediatrycznego. Podkomendni „Bartka” mogą spoczywać zaś w rejonie Cieszyna, na terenie parku naprzeciw dawnej siedziby UBP. Ponadto w Ogrodzonej mogą spoczywać żołnierze NOW.
Jak przypomniała niezalezna.pl, w 2016 roku zespół prof. Szwagrzyka odnalazł w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie szczątki zamordowanych żołnierzy „Bartka” i wyraził nadzieję, że w roku 2017 będzie mógł podać pierwsze nazwiska bohaterów.
Źródło: niezalezna.pl
MA