Wkrótce ponownie ruszą prace archeologiczne w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Potrwają około 3 tygodnie. Instytut Pamięci Narodowej czeka z rozpoczęciem działań na uzyskanie stosownych pozwoleń.
Tym razem pracownicy IPN będą poszukiwali ciał żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego tylko we fragmencie kwatery „Ł” położonej na południe od Panteonu Narodowego, gdzie są upamiętnieni „Wyklęci”.
Wesprzyj nas już teraz!
Teren przygotowywany do prac musiał być oczyszczony z „późnych grobów”. W ciągu dwóch miesięcy przeniesiono 60 z 194 mogił. – Jedyne ograniczenia wynikają z faktu obecności grobów górnych, inne nie wpływają na udostępnienie kwatery do badań – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prokurator Marcin Gołębiowicz, naczelnik warszawskiego pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej.
Na „Łączce” spoczywać może jeszcze około 90 Niezłomnych. Pracownicy IPN liczą, że podczas wrześniowych prac odnajdą miejsce spoczynku gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”.
Jak dotąd w kwaterze „Ł” odnaleziono 800 szczątków. 66 udało się zidentyfikować. Wśród rozpoznanych byli: mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr. Hieronim Dekutowski „Zapora” i ppłk Stanisława Kasznicy (ostatni dowódcy NSZ).
Źródło: „Nasz Dziennik”, TVP Info
MWł