14 lutego 2014

IPN wszczyna śledztwo w sprawie Zamku Hartheim

(By Dralon (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons)

Pion śledczy szczecińskiego oddziału IPN wszczął śledztwo dotyczące zbrodni popełnianych na Polakach przez funkcjonariuszy III Rzeszy. W Zamku Hartheim w Górnej Austrii zamordowano ok. 30 tys. osób. Śmierć ponieśli tam m. in. błogosławieni Stanisław Kubski i o. Anastazy Pankiewicz. W archiwach odnaleziono nieznany wcześniej dokument prezentujący nazwiska półtora tysiąca nieznanych dotąd ofiar nazistów.

Narodowi socjaliści przejęli zamek, w którym mieścił się ośrodek opieki nad niepełnosprawnymi, końcem 1938 roku. Po wprowadzeniu w III Rzeszy prawa o eutanazji zamek w Alkoven stał się jednym z sześciu głównych ośrodków masowych mordów. W ramach projektu „eliminacji życia niewartego życia” zabijano osoby z wrodzonymi zaburzeniami rozwoju, cierpiące na choroby psychiczne i neurologiczne. Wykorzystana wówczas technologia masowego mordu wykorzystana została później w obozach zagłady.

Wesprzyj nas już teraz!

W archiwum IPN w Szczecinie śledczy odnaleźli nieznaną dotąd listę ofiar Zamku Hartheim. Znajduje się na niej 458 polsko brzmiących nazwisk oraz tysiąc innych. Do tej pory uważano, że zbrodnie zakończyły się w tym miejscu w grudniu 1944 r. Lista wskazuje jednak, że ośrodek działał do samego końca, aż do zajęcia zamku przez Amerykanów. – Wiemy, że ostatni komendant w Hartheim Rudolf Lonauer zniszczył całą dokumentację ośrodka przed zajęciem tego terenu przez armię amerykańską. Wobec braku dokumentacji to była przez długi czas efemeryda, o której było wiadomo wyłącznie na podstawie przekazów ustnych. Wciąż stopniowo pojawiają się nowe informacje rzucające światło na skalę zbrodni tam popełnionych. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że w naszych archiwach taka lista jest – mówi prokurator Marek Rabiega z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

W trakcie poprzedniego śledztwa ustalono nazwiska 1143 Polaków zagazowanych w Alkoven. Na Zamku Hartheim mordowano osoby chore, osadzonych w obozach a także robotników przymusowych.

Źródło: polskatimes.pl / polskieradio.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram