31 maja 2022

Iran: bezdomny uratował noworodka znalezionego w śmietniku. Wyrzucane dzieci umierają w męczarniach

(fot. Pixabay)

W Iranie bezdomny grzebiący w śmieciach znalazła noworodka umieszczonego w plastikowej torbie. Mężczyzna uratował dziecku życie oddając je do szpitala. Szacuje się, że w Iranie rocznie porzuca się około tysiąca noworodków.

Mężczyzna przeglądał śmieci w jednym z śmietników w Teheranie. Nieoczekiwanie usłyszał odgłosy wydawane przez dziecko. Wygrzebał z pojemnika na śmieci noworodka, który był włożony do plastikowej torby. Dziecko było bliskie uduszenia. Na szczęście mężczyzna, który je znalazł natychmiast wyjął je z torby. Jest to noworodek, chłopiec. Dziecko trafiło do szpitala. O dziwo okazało się, że jego stan zdrowia jest dobry.

Teherańska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie. Były urzędnik irańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oszacował, że każdego roku w tym kraju porzucanych jest około 1000 niemowląt i małych dzieci, choć wiele osób zajmujących się tym problemem uważa, że liczba ta jest znacznie większa. Obecnie w Iraku kilka milionów dzieci jest narażonych na utratę zdrowia, życia, przemoc seksualną, porwanie i przymusowe wcielenie do grup zbrojnych. Rodzice wielu dzieci zginęli w wyniku aktów terroryzmu przeprowadzonych przez ISIS.  

Wesprzyj nas już teraz!

Niestety i w bogatej Europie porzuceń dzieci jest niemało. Badania sugerują, że porzucenie jest główną przyczyną umieszczania dzieci poniżej trzeciego roku życia w opiece instytucjonalnej. Analiza sytuacji dzieci w placówkach opiekuńczych wskazuje, że w Europie Zachodniej tylko 4% podopiecznych to ofiary porzucenia, podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej odsetek ten stanowi 32%. W Rumunii, na Węgrzech i na Łotwie większość dzieci objętych opieką instytucjonalną to dzieci porzucone, z kolei w Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii rzadko dochodzi do porzuceń dzieci.

Porzucanie niemowląt i dzieciobójstwo pozostają problemami na całym świecie, zarówno w krajach bogatych, jak i biednych. Na szczęście w wielu krajach obowiązują przepisy, które pozwalają matkom bezpiecznie oddać swoje niemowlęta, jeśli nie są w stanie same opiekować się dzieckiem. W Polsce z powodzeniem funkcjonują tzw. Okna Życia. Przypomnijmy, iż pierwsze okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje prawie 70 okien w 65 miejscowościach. 90% okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w oknach życia pozostawiono ponad 150 niemowląt.

Okna życia są to miejsca, gdzie rodzice mogą zostawić niechciane niemowlę. Miejsca takie stanowią dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą zabijać swoich nienarodzonych dzieci, ale chcą, aby przyszły na świat, żyły i miały zastępczych rodziców. Po oddaniu dziecka do okna życia biologiczni rodzice mają jeszcze 6 tygodni na zmianę decyzji i odebranie dziecka ze szpitala. Jeżeli tego nie uczynią, sąd rodzinny podejmuje decyzję w sprawie adopcji dziecka.

Za najważniejsze przyczyny porzucenia dziecka uznaje się ubóstwo lub trudności finansowe, samotne rodzicielstwo i depresję poporodową.

Źródło – New York Post, AB

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 995 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram