Islamscy duchowni rozważają nagradzanie par, które zdecydują się na posiadanie dziecka złotymi monetami. Oprócz tego wprowadzono bardziej korzystne przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich oraz zrezygnowano z niekorzystnych dla wzrostu populacji programów rządowych. Polityka ta ma na celu odwrócenie negatywnych trendów demograficznych. Według prognoz ONZ za 10 lat ludność Iranu może zacząć się kurczyć.
Od rozpoczęcia Islamskiej Rewolucji w 1979 r. trwały nawoływania duchowych przywódców islamu do zmniejszenia liczby narodzin. Muzułmańscy mułłowie nawoływali do ograniczenia narodzin i sterylizacji, gdyż wówczas liczba narodzin wynosiła 3,6 proc. dzieci na rodzinę. Obecnie statystyczna para ma mniej niż 2,1 dziecka, co oznacza, że w Iranie zagrożona jest ciągłość pokoleniowa.
Wesprzyj nas już teraz!
Według pesymistycznego wariantu prognoz ONZ, populacja Iranu osiągnie swój szczyt w ciągu 10 lat i następnie zacznie się kurczyć. Zdaniem części ekspertów to właśnie ten wariant ma największe szanse realizacji. Z kolei według prognozy bardziej optymistycznej, implozja populacji rozpocznie się po 20 latach – co de facto również jest niekorzystne dla Iranu.
Problem ten – jak zauważa portal lifesitenews.com – dostrzegł ajatollah Ali Chamenei. – Jeśli będziemy nadal iść w tym kierunku zostaniemy krajem starych ludzi w niedługiej przyszłości – powiedział. Oskarżył także pary chcące mieć tylko jedno lub dwójkę dzieci o imitowanie zachodnich, liberalnych wzorców. Obecnie Iran liczy 77 mln obywateli. Tymczasem zdaniem ajatollaha powinna ona wynosić co najmniej 150 mln.
Zdaniem niektórych ekspertów dawanie parom złotych monet nie wystarczy aby zachęcić je do posiadania dzieci. Według Mohammada Jalala Abbasiego, dyrektora Departamentu Demograficznego na Uniwersytecie Teheranu, złote monety mogą nie zmienić kalkulacji młodych par. – Wielu młodych Irańczyków woli kontynuować studia, zamiast się żenić czy wychodzić za mąż – powiedział agencji Associated Press. – Brak zdolności finansowej niezbędnej do kupienia domu i sprostania innym wydatkom to kolejne powody, dla których młodzi przekładają małżeństwo i nie zamierzają mieć wielu dzieci – dodał.
Jak twierdzi Steve Mosher z Instytutu Badań nad Ludnością, przekonanie, że dzieci stanowią błogosławieństwo jest mocno zakorzenione w kulturze islamu. Sprzeciw mułłów wobec licznych rodzin, który trwał w Iranie tak długo wynikał jego zdaniem z infiltracji Iranu przez ruch kontroli populacji, a odejście od tych poglądów jest nawrotem do islamskiej tradycji.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend